Obserwatorium: siły arabsko-kurdyjskie zdobyły Tabkę na północy Syrii

Arabsko-kurdyjska koalicja SDF wyzwoliła z rąk dżihadystów strategicznie położone miasto Tabka na północy Syrii, co otwiera drogę do ofensywy na ar-Rakkę, samozwańczą stolicę tzw. Państwa Islamskiego – podało w środę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Według Obserwatorium, Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) zajęły także największą w Syrii zaporę i elektrownię wodną na Eufracie ok. 40 km od Tabki, o którą trwały wcześniej zacięte walki.

Informację o wyzwoleniu miasta i zajęciu tamy potwierdzili również przedstawiciele SDF.

„Odnieśliśmy wielkie zwycięstwo i całkowicie wyzwoliliśmy miasto i zaporę” – powiedział rzecznik SDF Talal Sello, cytowany przez AFP. Trwa przeczesywanie miasta w poszukiwaniu niedobitków dżihadystów.

Siły SDF weszły do Tabki 24 kwietnia, ale od tamtej pory napotkały stanowczy opór dżihadystów używających do walki m.in. samochodów pułapek i uzbrojonych dronów.

Celem operacji SDF było odbicie z rąk dżihadystów strategicznego rejonu miasta Tabka oraz powstrzymanie postępów syryjskich wojsk rządowych zmierzających w jego kierunku.

SDF przy wsparciu lotnictwa oraz sił specjalnych koalicji pod wodzą USA prowadzi od listopada 2016 roku ofensywę, której celem jest okrążenie miasta ar-Rakka – najważniejszego bastionu ISIS w Syrii. Wcześniej w marcu siły odcięły ostatnią główną drogę prowadzącą do miasta.

Ar-Rakka znajduje się ok. 55 km na wschód od Tabki.

SDF to arabsko-kurdyjska koalicja kierowana przez Kurdów z milicji YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony) i główny sojusznik USA w wojnie z ISIS w Syrii.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl