ONZ: Ban Ki Mun apeluje o umożliwienie dostaw pomocy humanitarnej w Syrii

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun powiedział, że Rosja i USA powinny skłonić strony konfliktu zbrojnego w Syrii, by umożliwiły dostarczenie pilnie potrzebnej pomocy humanitarnej cywilom na oblężonych obszarach, takich jak miasto Aleppo.

Kluczowe jest zawarcie niezbędnych porozumień co do bezpiecznego przejazdu” konwojów humanitarnych. Apeluję do władz Rosji o wywarcie nacisku na rząd syryjski i do strony amerykańskiej o dopilnowanie, by syryjskie grupy zbrojne również współpracowały” – zaznaczył Ban w środę.

Ciężarówki z miesięcznym zapasem żywności dla 40 tys. ludzi utknęły przy granicy turecko-syryjskiej, choć od początku rozejmu między syryjskimi siłami rządowymi a rebeliantami upłynęły już dwie doby – podał portal BBC News.

Według Reutera dwa konwoje z pomocą wjechały na terytorium Syrii, ale we wtorek stały 40 km na zachód od Aleppo, gdzie tysiące mieszkańców desperacko potrzebują paliwa, mąki, pszenicy, mleka w proszku i leków.

ONZ podkreśla, że dostarczenie pomocy cywilom w Syrii pozostaje priorytetem, ale realizacja tego zadania opóźnia się przez spory między stronami konfliktu i obawy o bezpieczny przejazd ciężarówek. Krytykowany jest również reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, który utrudnia dostawy pomocy m.in. do Aleppo przez wysuwanie żądań, by transporty były nadzorowane przez syryjskie władze i ONZ.

W środę szefowie dyplomacji USA i Rosji, John Kerry i Siergiej Ławrow, uzgodnili przedłużenie o 48 godzin zawieszenia broni w Syrii, które weszło w życie w poniedziałek. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że w ciągu pierwszych 48 godzin rozejmu nie zginął żaden cywil ani bojownik opozycji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl