fot. PAP/EPA

75-lecie Organizacji Narodów Zjednoczonych

Na 75-lecie Organizacji Narodów Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda przypomina o polskim zaangażowaniu na rzecz pokoju na świecie. Prezydent wskazywał, że od początku swojej obecności w ONZ Polska walczyła o świat bez dominacji jednych państw nad drugimi. Słowa te padły na debacie w trakcie sesji Zgromadzenia Ogólnego. Prezydent nagrał swoje wystąpienie.

Przy okazji debaty na 75-lecie powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda przypomniał, że to Polska była pierwszą ofiarą II wojny światowej. Polska podzielona między agresorów nigdy się nie poddała – walczyła od pierwszego do ostatniego dnia wojny. Choć została uznana za jednego z członków założycieli ONZ, to polskiej flagi zabrakło 75 lat temu na inauguracji w San Francisco.

– Symboliczny dla polskiego losu jest fakt, że to osobisty sprzeciw Józefa Stalina skutkował nieobecnością polskiej delegacji 75 lat temu w San Francisco – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent podkreślał, że 75 lat temu Polska walczyła o świat bez dominacji jednych państw nad drugimi. Od tego czasu, uczestnicząc w pracach ONZ, aktywnie dąży do tego samego. Polska miała swój wkład w dziedzinie prawa międzynarodowego. Łącznie przez 11 lat, do końca 2019 roku, zasiadała w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

– Za główne przesłanie naszej obecności w Radzie Bezpieczeństwa, a szerzej – w systemie Narodów Zjednoczonych – uważamy ideę „Pokój przez prawo”, która przecież tak głęboko wpisana jest w akt założycielski Organizacji – mówił prezydent.

Andrzej Duda przypomniał, że Zgromadzenie Ogólne Rady Bezpieczeństwa ONZ z inicjatywy Polski ustanowiło Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie.

– Obecnie kontynuujemy naszą misję, promując fundamentalne dla nas wartości w Radzie Praw Człowieka, w której będziemy zasiadać do 2022 roku – oznajmił Andrzej Duda.

Polska kieruje się zasadą, że tylko stosunki międzynarodowe oparte na fundamencie prawa, mogą zapewnić pokój. Prawo powinno być nie tylko przestrzegane, ale i udoskonalane – dodał Andrzej Duda. Tłumaczył, że Polska jest gotowa do brania odpowiedzialności za pokój na świecie, czego przykładem jest udział w misjach pokojowych ONZ.

– Od listopada 2019 roku 250-osobowy polski kontyngent wznowił swój udział w misji pokojowej ONZ i UNIFIL w Libanie – powiedział prezydent.

Andrzej Duda wskazywał, że współpraca i wspólnota wolnych narodów i równych państw są nadzieją i gwarancją pokoju dla świata, a nie konfrontacja i imperializm.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl