fot. PAP/EPA

Syria: eksperci ONZ zakończyli zbieranie próbek na miejscu ataku gazowego

Eksperci ONZ prowadzący w Syrii badania dotyczące zeszłotygodniowego ataku z użyciem broni chemicznej pod Damaszkiem zakończyli w piątek zbieranie próbek i dowodów – poinformował rzecznik ONZ.

Zanim wyciągnięte zostaną wnioski, eksperci muszą zakończyć analizę próbek – powiedział przedstawiciel ONZ. Dodał, że nie wiadomo, ile czasu zajmie pełna analiza.

Eksperci ONZ prowadzący w Syrii badania dotyczące zeszłotygodniowego ataku z użyciem broni chemicznej pod Damaszkiem wrócą do tego kraju w późniejszym terminie, by zbadać kilka innych domniemanych ataków chemicznych – powiedział w piątek rzecznik ONZ. Chodzi o ataki przeprowadzone w ciągu trwającego od 2,5 roku syryjskiego konfliktu – powiedział rzecznik Martin Nesirky.

Tymczasem jak powiedział sekretarz stanu USA John Kerry, powołując się na dane amerykańskiego wywiadu, w tym roku władze syryjskie użyły wielokrotnie broni chemicznej.

Według ocen wywiadowczych w atakach chemicznych zginęło co najmniej 1429 osób, w tym co najmniej 426 dzieci – powiedział Kerry.

PAP

drukuj