Rosja przedstawiła w RB ONZ własną rezolucję w sprawie Aleppo

Dysponująca prawem weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Rosja poinformowała, że nie poprze zaproponowanej przez Francję rezolucji w sprawie wysłania obserwatorów do syryjskiego Aleppo. Rosja przedstawiła własną rezolucję – poinformowali w niedzielę dyplomaci.

„Nie możemy pozwolić na przyjęcie tego dokumentu (zaproponowanego przez Francję), ponieważ jest on katastrofalny” – powiedział dziennikarzom rosyjski ambasador przy ONZ Witalij Czurkin. Jak dodał, „jest inny tekst, który może być przyjęty w niedzielę przez Radę Bezpieczeństwa ONZ i który może doprowadzić do osiągnięcia tych samych celów”.

Dyplomaci poinformowali nieco później, że na początku posiedzenia RB ONZ za zamkniętymi drzwiami Rosja przedłożyła w niedzielę własną rezolucję na temat sytuacji w Aleppo. Tekst nie przewiduje obecności obserwatorów.

Dzień wcześniej agencja AFP podawała, że projekt złożony przez Francję wzywał sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna, aby w trybie pilnym wysłał do Aleppo personel humanitarny ONZ, już obecny w Syrii, w „celu właściwego i neutralnego nadzoru (sytuacji) oraz bezpośredniej obserwacji” operacji ewakuowania cywilów z „oblężonych części Aleppo”.

Autobusy z rebeliantami ze wschodniego Aleppo i ich rodzinami wyjechały w niedzielę z ostatnich kontrolowanych przez bojowników części tego syryjskiego miasta. Wznowienie ewakuacji było możliwe dzięki porozumieniu między rebeliantami a siłami prorządowymi.

Siły prorządowe zgodziły się na ewakuację wschodnich części miasta w zamian za ewakuację dwóch szyickich miejscowości oblężonych przez rebeliantów w prowincji Idlib: Al-Fuaa i Kefraja. Ewakuowani mają zostać też ludzie z miejscowości Zabadani i Madaja, które leżą w prowincji Damaszek i są otoczone przez siły reżimu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl