Ponad pół miliona dzieci wśród syryjskich uchodźców

Już ponad 500 tys. dzieci jest wśród uchodźców, którzy zbiegli z Syrii na skutek blisko dwuletniego konfliktu – alarmuje w piątek Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF). W najbliższych miesiącach liczba ta może jeszcze wzrosnąć.

– Obawiamy się, że sytuacja jeszcze się pogorszy, zanim będzie można zacząć mówić o poprawie – powiedział przedstawiciel UNICEF Ted Chaiban. Zaznaczył, że coraz więcej zdesperowanych syryjskich rodziców decyduje się wysyłać swoje dzieci za granice kraju w pojedynkę.

Na skutek wewnętrznego konfliktu w Syrii, który wybuchł blisko dwa lata temu, ojczyznę opuściło już ponad milion Syryjczyków. Uchodźcy uciekają przede wszystkim do sąsiednich krajów: Jordanii, Libanu, Iraku i Turcji.

Wstępne prognozy ONZ przewidywały, że liczba uchodźców przekroczy milion dopiero latem. Obecnie opracowywane są nowe prognozy.

W dramatycznie szybkim tempie pogarsza się także sytuacja dzieci w ogarniętej wojną domową Syrii. Jednym z najpoważniejszych problemów jest brak wody pitnej w wielu miejscach kraju; wynikłe z tego choroby, takie jak żółtaczka i chroniczna biegunka, zagrażają szczególnie dzieciom – podkreślono.

Tymczasem sam UNICEF boryka się z problemami ze sfinansowaniem pomocy dla syryjskich dzieci. Według własnych szacunków organizacja potrzebuje do lata ok. 150 mln euro na ten cel; dotychczas zgromadzono zaledwie 30 mln euro.

Pomoc humanitarną należy natychmiast rozszerzyć. Nasze działania nie przyczynią się do rozwiązania konfliktu, ale bez nich życie tych wszystkich uchodźców byłoby jeszcze gorsze niż już jest – podkreślił szef UNICEF Christian Schneider.

ONZ szacuje, że trwający od marca 2011 roku konflikt kosztował życie ok. 70 tys. osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl