Polska objęła przewodnictwo w RB ONZ. Prof. Ryba: To szansa, którą warto wykorzystać

Prezydencja w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jest dla Polski szansą na pokazanie, że jesteśmy w stanie podejmować pewne procesy pokojowe. Zdaje się, że polski rząd ku temu zmierza – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja politolog prof. Mieczysław Ryba.

Polska objęła dziś miesięczne rotacyjne przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W jego trakcie polski rząd zamierza zorganizować szereg wydarzeń, które posłużą promocji wybranych priorytetów, jakie przyświecają członkostwu w Radzie Bezpieczeństwa. Głównymi priorytetami polskiej prezydencji w RB ONZ są: umocnienie znaczenia prawa międzynarodowego, skuteczne rozwiązywanie konfliktów oraz zapewnienie ochrony ludności cywilnej.

Dla Polski jest to duża szansa pokazania się na arenie międzynarodowej – mówi prof. Mieczysław Ryba.

Po pierwsze, jest to szansa prestiżowego pokazania, że jesteśmy w stanie podejmować pewne procesy pokojowe, zwłaszcza w miejscach napięć. Zdaje się, że Korea jest tutaj bardzo charakterystycznym miejscem. Po drugie, Polska może się zaprezentować w świecie i regionie środkowoeuropejskim. W sytuacji, kiedy pojawiało się tak wiele różnorakich ataków od strony Unii Europejskiej czy organizacji żydowskich, ma to swoją rangę. Warto to wykorzystać i zdaje się, że rząd ku temu zmierza – zaznacza politolog.

Polska objęła niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 1 stycznia i będzie w niej zasiadała do końca grudnia 2019 r. Po raz drugi nasz kraj obejmie przewodnictwo w Radzie prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego roku.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl