fot. twitter.com

Alarm Smogowy: Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza potrzebują planów antysmogowych

Społecznicy z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego apelują o przygotowanie kompleksowych planów antysmogowych dla Sosnowca i Dąbrowy Górniczej. Wczoraj rozmawiali o tym w Sosnowcu z firmami i organizacjami, które będą zaangażowane w rządowy program działań w tym zakresie.

Na briefingu prasowym przedstawiciele Alarmu mówili, że chodzi o dobre przygotowanie miast tego subregionu woj. śląskiego – uwzględniające policzone, możliwie kompleksowe działania przekładające się na faktyczne ograniczanie niskiej emisji.

W czasie rozmów z pełnomocnikiem premiera ds. programu Czyste Powietrze chcemy mówić o konkretnych rozwiązaniach – wyjaśnił Rafał Psik z Alarmu Smogowego

– Aby w trakcie takiego spotkania rzeczywiście zaproponować panu ministrowi (Piotrowi – red.) Woźnemu konkretne rozwiązania – żeby mówić już o konkretach, nie mówić, że jest źle, tylko co trzeba zrobić, za jakie pieniądze, w jakim terminie. Skoro są pieniądze rządowe, trzeba z nich korzystać – podkreślił Rafał Psik.

Kontekstem do tych działań są zainicjowane już spotkania pełnomocnika premiera ds. programu Czyste Powietrze Piotra Woźnego z samorządowcami z miast, dla których przygotowane mają zostać pilotażowe indywidualne programy antysmogowe.

W połowie kwietnia Piotr Woźny rozmawiał na ten temat m.in. z władzami Katowic, Rybnika oraz Zabrza; potem spotkał się też z zainteresowanymi społecznikami.

Na razie nie jest jeszcze znana data ewentualnego spotkania ministra Woźnego z przedstawicielami samorządów Sosnowca i Dąbrowy Górniczej.

Celem programu pilotażowego Smog Stop jest m.in. „zoptymalizowanie wydatkowania wszystkich środków publicznych, które są dostępne w perspektywie budżetowej 2014–2020 na poprawę jakości powietrza w Polsce”.

RIRM

drukuj