Świętokrzyskie: Od stycznia więcej pociągów Przewozów Regionalnych

Więcej kursów pociągów pomiędzy Kielcami i Skarżyskiem-Kamienną oraz Skarżyskiem i Ostrowcem Świętokrzyskim ma realizować od stycznia świętokrzyski oddział Przewozów Regionalnych. Region zyska także dodatkowe połączenia z Krakowem – podał wicemarszałek województwa Jan Maćkowiak.

Jak mówił Maćkowiak w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Kielcach, trasy kolejowe w regionie w 2017 r. będzie obsługiwało 81 pociągów świętokrzyskich Przewozów Regionalnych (o 12 par więcej w stosunku do obecnej oferty) oraz 16 uruchamianych przez spółkę Koleje Małopolskie (o dwie pary więcej).

Od początku 2017 r., okrojona w obowiązującym jeszcze rozkładzie jazdy pociągów oferta bezpośrednich połączeń ze stolicą Małopolski Ostrowca Świętokrzyskiego, Skarżyska-Kamiennej i Kielc wraca do poprzedniego kształtu. Na tej trasie będzie sześć par pociągów, w większości obsługujących trasę od Ostrowca. Mieszkańcy tego miasta oraz powiatów ostrowieckiego, starachowickiego i skarżyskiego zyskają dwa nowe bezpośrednie połączenia do Krakowa.

Ograniczenie pod koniec 2015 r. połączeń Kielce-Kraków było spowodowane zmniejszeniem finansowania zadania ze strony samorządu woj. małopolskiego. Od 2017 r. Koleje Małopolskie na odcinku Sędziszów-Kraków-Sędziszów zwiększą liczbę połączeń z sześciu do ośmiu par na dobę.

„Po wielu rozmowach i interwencjach pasażerów samorząd małopolski ustąpił i pociągi, których nie było we wcześniejszym rozkładzie, wracają. W relacji Kielce-Kraków będzie już zupełnie dobrze” – ocenił Maćkowiak, który w zarządzie woj. świętokrzyskiego odpowiada za transport. Dodał, że trwają rozmowy, by lokalne samorządy wsparły finansowanie połączeń pomiędzy Sędziszowem a Katowicami, co pozwoliłoby na zwiększenie połączeń woj. świętokrzyskiego ze Śląskiem.

W 2017 r. pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną a Ostrowcem Świętokrzyskim będzie kursowało o osiem par pociągów więcej niż obecnie, a między Skarżyskiem a stolicą woj. świętokrzyskiego – o cztery pary więcej.

„Najistotniejsze jest to, że od 1 stycznia mieszkańcy Skarżyska i północnej części regionu będą mieli niemal co godzinę połącznie z Kielcami” – ocenił dyrektor świętokrzyskiego oddziału Przewozów Regionalnych Robert Zaborski.

Na odcinku Kielce – Częstochowa (linia nr 61) prędkość pociągów zwiększy się do 130 km na godz., co spowoduje skrócenie przejazdu o ok. 10 minut. Pociąg PR z Kielc do Katowic przez Zawiercie pokonuje tę trasę w niespełna dwie godziny. „W tym czasie zatrzymujemy się na 28 przystankach. Samochodem nie pokonamy takiej odległość w tym czasie” – zauważył Zaborski.

W przyszłym roku kontynuowana będzie oferta pociągu turystycznego z Kielc do Sandomierza i z powrotem. Wprowadzone podczas minionych wakacji połączenie cieszyło się bowiem dużym zainteresowaniem pasażerów. Pociąg ma pojawić się na tej trasie w weekend majowy, a potem – tuż po zakończeniu roku szkolnego, w czerwcu. Będzie kursował w każdą sobotę i niedzielę wakacji. Być może uda się poszerzyć tę ofertę również o wrzesień.

Podróżni w regionie mogą korzystać z pociągów oferujących darmowy dostęp do WiFi oraz przystosowanych dla osób niepełnosprawnych i pasażerów z małymi dziećmi.

W grudniu wracają na świętokrzyskie tory pojazdy, które w drugim półroczu br. przeszły przeglądy techniczne. W 2017 r. przewoźnik planuje wprowadzić do eksploatacji trzy inne zmodernizowane pociągi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl