fot. PAP/Albert Zawada

Święto Ogrodu Saskiego

W Warszawie odbyło się inauguracyjne Święto Ogrodu Saskiego. Była to okazja, aby choć na chwilę przenieść się do przedwojennej Warszawy. Odwiedzający Ogród mogli też poznać historię Pałacu Saskiego, który będzie obudowany.

Ogród Saski to najstarszy publiczny ogród w stolicy. Jest jednym z najbardziej popularnych miejsc spacerowych w Warszawie. Osoby, które przybyły w sobotę w to miejsce, mogły poczuć klimat 20–lecia  międzywojennego. Chcemy przywrócić dawną świetność temu miejscu – mówił Sławomir Kuliński, rzecznik spółki celowej Pałac Saski.

Dzisiaj przybliżamy XX-lecie międzywojenne. Ten okres, który dla wielu Polaków jest najważniejszy. To wtedy umiejscowiono tutaj Grób Nieznanego Żołnierza. Tutaj także łamano kody bolszewickie, łamano kody Enigmy – podkreślał Sławomir Kuliński.

Uczestnicy wydarzenia mogli poczuć klimat przedwojennej Warszawy, oglądając m.in. pokazy mody męskiej i damskiej z lat 30-tych XX wieku, wystawę zabytkowych aut czy słuchając muzyki z tamtego okresu.

To wszystko ma przypomnieć ludziom, jak wyglądała Warszawa międzywojenna, jak wyglądał ten okres i dlaczego tak istotne jest, abyśmy znowu mogli o nim pamiętać i znowu cieszyć się Ogrodem Saskim – zaznaczał rzecznik spółki celowej Pałac Saski.

Święto Ogrodu Saskiego to także okazja do popularyzacji wiedzy na temat odbudowywanego Pałacu. Spółka odpowiedzialna za odbudowę obiektu chce, aby w przyszłości był on otwarty dla wszystkich. Na Placu Piłsudskiego, czyli  tam, gdzie stał Pałac, trwają zaawansowane prace archeologiczne – poinformował Jan Kowalski, prezes spółki celowej Pałac Saski.

Odkryliśmy już około 40 proc. fundamentów i piwnic, które zostały zachowane po II wojnie światowej pod samym Pałacem Saskim. Po zakończeniu tego etapu będziemy rozpoczynali prace archeologiczne pod pałacem Brühla i pod kamienicami na ul. Królewskiej – mówił prezes spółki celowej Pałac Saski,

Zburzony przez Niemców Pałac był jednym z najpiękniejszych obiektów na mapie przedwojennej Warszawy. Po zakończonych pracach archeologicznych  na początku przyszłego roku zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny na projekt odbudowy Pałacu. Planowo obiekt ma zostać oddany do użytku pod koniec tej dekady.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl