fot. PAP/EPA

Świat walczy z pandemią koronawirusa

Prawie pół miliona osób na całym świecie choruje na COVID-19. Z dnia na dzień liczba zarażonych koronawirusem rośnie.

Od początku epidemii wirus rozprzestrzenił się na ponad 175 państw. Najgorsza sytuacja jest we Włoszech i Hiszpanii. Światowa Organizacja Zdrowia wezwała wszystkie kraje, które wprowadziły środki ograniczające rozprzestrzenianie się wirusa, by wykorzystały ten czas na jego zwalczenie.

– Zwracanie się do ludzi o pozostanie w domu i zamykanie ruchu ludności to gra na czas i zmniejszanie presji wywieranej na systemy opieki zdrowotnej. Jednak same te środki nie wygaszą epidemii. Celem tych działań jest umożliwienie zastosowania bardziej precyzyjnych i ukierunkowanych środków, które są niezbędne do powstrzymania przenoszenia się wirusa i ratowania życia – mówił Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

We Francji obowiązuje zakaz przemieszczania się bez wyraźnej potrzeby, by dojechać do pracy lub lekarza, trzeba okazać specjalne zaświadczenie. Francja angażuje do walki z koronawirusem coraz większą liczbę żołnierzy.

– Akcja będzie w całości poświęcona pomocy i wspieraniu ludności, a także wzmocnieniu służb publicznych w obliczu epidemii koronawirusa, na lądzie stałym i na terytoriach zamorskich – powiedział Emmanuel Macron, prezydent Francji.

Wielka Brytania przyjęła specustawę, dzięki której może skierować do pracy emerytowanych medyków i studentów ostatniego roku medycyny. Dokument pozwala wykorzystać prywatną przestrzeń do przechowywania ciał zmarłych.

– Chcę przypomnieć o naszej podstawowej polityce: pozostań w domu, nie narażaj służby zdrowia i ratuj swoje życie – oznajmił premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

W Chinach epidemia koronawirusa powoli wygasa.

– Wczoraj nie odnotowano żadnych nowych potwierdzonych lub podejrzewanych przypadków lokalnego przekazywania wirusa w Chinach kontynentalnych. […] Zgłoszono natomiast 67 nowych przypadków, przywiezionych spoza kontynentu – mówił Mi Feng, rzecznik chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia.

Chiny od początku prowadziły skuteczną strategię – wskazali eksperci.

– Jednym z bardzo udanych elementów ich strategii w Wuhan było wyjście do społeczności, chodzenie od drzwi do drzwi, szukając ludzi z objawami. Sprawdzali temperaturę każdego mieszkańca. Jeśli były symptomatyczne, badano ich i poddano kwarantannie, także członków ich rodziny. To był naprawdę bardzo skuteczny sposób na znalezienie wszelkiego rodzaju ludzi, nawet z łagodnymi objawami – mówił prof. Benjamin Cowling, epidemiolog z Uniwersytetu w Hongkongu.

Władze Węgier przedstawiły szacunki ekspertów, według których szczyt epidemii koronawirusa nastąpi na przełomie czerwca i lipca. Niemcy liczą na to, że do Wielkanocy liczba zarażonych w kraju spadnie i tuż po świętach będzie możliwe zniesienie społecznych ograniczeń.

– Musimy mieć gotowe koncepcje, gdy spotykamy się z władzami rządowymi i przedstawicielami krajów związkowych. Po Wielkanocy będziemy dyskutować o tym, na czym stoimy i jak będziemy postępować w kwestiach ochrony najbardziej bezbronnych grup – wskazał Jens Spahn, minister zdrowia RFN.

Na całym świecie z powodu koronawirusa zmarło już ponad 22 tysiące osób.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl