UE wesprze finansowo afrykańskie oddziały do walki z dżihadystami

Unia Europejska przeznaczy 50 milionów euro na utworzenie regionalnych afrykańskich oddziałów specjalnych do walki z islamistami. Wsparcie otrzymają państwa regionu Sahel.

Międzynarodowe oddziały specjalne mają być utworzone przez Czad, Niger, Burkinę Faso, Mali oraz Mauretanię. W ostatnim roku państwa te zaproponowały stworzenie jednostek specjalnych do walki z dżihadystami. Będą składać się z żołnierzy zdolnych do desantu na tereny objęte walką z islamistami.

Wsparcie będzie uzupełniać zarówno państwowe siły zbrojne, jak i jednostki ONZ w Mali oraz francuskich żołnierzy rozlokowanych w pięciu krajach Sahelu.

W ostatnich latach państwa Afryki Zachodniej borykają się z problemem rozwoju agresywnych grup dżihadstycznych powiązanych z Al-Kaidą bądź tzw. Państwem Islamskim. W ubiegłym miesiącu Prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedził Mali. Zapewnił wówczas o zaangażowaniu Paryża w bezpieczeństwo Afryki Zachodniej i wezwał Niemcy oraz inne kraje europejskie do zwiększenia wsparcia militarnego i rozwojowego dla krajów regionu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj