fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Pomorskie: Oszuści wyłudzili od 93-letniej kobiety 10 tys. zł metodą „na prokuratora”

Ofiarą oszustów padła 93-letnia mieszkanka Chojnic, którą przestępcy namówili do wzięcia udziału w rzekomej operacji przeciwko złodziejom okradającym seniorów. Oszuści podający się za prokuratora i policjanta zabrali kobiecie 10 tys. złotych – podała w czwartek policja.

Do 93-latki kilkukrotnie dzwonili w środę nieznani mężczyźni. Mówili, że prowadzą obserwację jej domu, bo otrzymali informację, że seniorka może stracić trzymane w mieszkaniu oszczędności. Podawali się za prokuratora i funkcjonariusza policji.

Telefonicznie oszuści namówili kobietę do wzięcia udziału w rzekomej akcji śledczych, podczas której miała wyrzucić reklamówkę z pieniędzmi przez okno. Gotówkę miał odebrać policjant, który czekał przed jej domem. Po przeprowadzonej „operacji” kobieta miała dostać pieniądze z powrotem.

Po namowach fałszywych policjantów 93-latka wyrzuciła reklamówkę z gotówką przez okno. To były wszystkie jej oszczędności – 10 tys. zł. Pieniądze zniknęły razem z fałszywymi funkcjonariuszami.

O oszustwie zawiadomił chojnicką policję krewny starszej pani.

„Policjanci szukają sprawców i po raz kolejny apelują o ostrożność oraz zdrowy rozsądek w kontaktach z obcymi” – powiedziała w czwartek oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach Justyna Przytarska.

Policjantka dodała, że pomimo apeli, działań profilaktycznych i spotkań z seniorami wciąż dochodzi do tego typu przestępstw. Zaledwie tydzień wcześniej oszuści wyłudzili od 80-latki z Chojnic 70 tys. złotych.

„Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji, ani nie poprosi o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu” – podkreśliła sierżant sztabowa Przytarska.

PAP

drukuj