Suwerenna Polska chce wprowadzić pozakonkursowe wsparcie dla stowarzyszeń mających wkład w polską kulturę

Suwerenna Polska chce, aby organizacje z wieloletnią tradycją oraz mające wkład w polską kulturę mogły przynajmniej raz w roku starać się o dodatkowe pozakonkursowe wsparcie ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Politycy partii Zbigniewa Ziobry proponują w związku z tym nowelę ustawy o stowarzyszeniach.

Według założeń nowelizacji organizacje takie jak ponad stuletni Związek Podhalan, które pielęgnują polską tradycję, kulturę i tożsamość, miałyby być wpierane przez państwo w szczególny sposób i zyskać stabilne finansowane.

Minister w KPRM, Michał Wójcik, powiedział, że regulacje obejmą organizacje mające udokumentowane w statutach co najmniej 40 lat działalności.

– Przewidzieliśmy mechanizm, w którym organizacje przekraczające 5 tys. członków powinny otrzymywać kwotę nawet do 500 tys. złotych. Powinno się to odbywać w trybie pozakonkursowym, ponieważ często w konkursach uczestniczą organizacje, które mają znacznie mniejszy dorobek i oddziaływanie, a organizacje takie jak Związek Podhalan mają kłopot z tym, żeby wygrywać tego rodzaju projekty ze względu na to, że czasami mają trudności w przygotowaniu takiego projektu, nie mają specjalistów, nie mają czasami osobowości prawnej. W związku z tym jak to jest w innych krajach, tak chcemy także w Polsce, żeby te organizacje miały szczególne wsparcie – wskazał Michał Wójcik.

Suwerenna Polska podkreśliła, że takie organizacje powinny otrzymać stabilne źródło finansowania, które pozwoli im nieść bliskie im wartości, bronić ich i wzbogacać kulturę europejską. Przygotowana propozycja jest projektem poselskim.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl