Sudan: dane rządowe – w protestach od 19 grudnia zginęło 19 osób

19 osób, w tym dwóch funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, zginęło od 19 grudnia w Sudanie podczas antyprezydenckich demonstracji – podała w czwartek AFP, powołując się na oficjalny bilans sudańskiego rządu.

AFP podkreśla, że dane te różnią się od informacji podawanych przez inne źródła. Amnesty International dwa dni temu informowała, że dysponuje „wiarygodnymi informacjami” o zabiciu przez sudańską policję 37 antyrządowych demonstrantów. Z kolei partie koalicji parlamentarnej mówiły o 17 zabitych, natomiast ugrupowania opozycyjne informowały o 22 ofiarach śmiertelnych.

Demonstracje w Sudanie początkowo spowodowane były rosnącymi cenami, a także brakiem żywności i paliw. Szybko jednak zaczęto żądać dymisji prezydenta Omara Baszira, rządzącego krajem od 29 lat. Do protestów przeciwko Baszirowi wezwała Sudańska Federacja Związków Zawodowych Pracowników i Wolnych Zawodów. Protest poparły duże partie polityczne – Demokratyczna Partia Unionistyczna i Partia Narodowa.

W 2009 roku Baszir został pierwszym w historii urzędującym prezydentem oskarżonym przez Międzynarodowy Trybunał Karny o zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i ludobójstwo w sudańskiej prowincji Darfur. MTK wystawił za nim dwa nakazy aresztowania – w 2009 i 2010 roku.

Blisko 39-milionowy Sudan rozwija w ostatnich latach eksploatację zasobów ropy naftowej i złota, ale według Banku Światowego 60-75 proc. ludności nadal żyje z rolnictwa. Ogromna większość Sudańczyków utrzymuje się za równowartość mniej niż jednego dolara dziennie.

PAP/RIRM

drukuj