Polska przekazała pomoc humanitarną do Sudanu

Polska przekazała w poniedziałek drogą lotniczą pomoc humanitarną o wartości ok. 600 tys. zł do Sudanu – poinformował w komunikacie resort spraw zagranicznych. Środki trafią do potrzebujących za pośrednictwem sudańskiej Komisji Pomocy Humanitarnej.

Sudan to jeden z najbiedniejszych krajów świata, który w ostatnim czasie został dotknięty powodziami w 17 z 18 prowincji. Pomoc trafi do sudańskiej Komisji Pomocy Humanitarnej, a za jej pośrednictwem do społeczeństwa sudańskiego.

MSZ poinformował, że Polska przekazała do Chartumu drogą lotniczą w poniedziałek leki, koce, piżamy, fartuchy operacyjne, ręczniki oraz prześcieradła o łącznej wadze ok. 6 ton i wartości 600 tysięcy zł.

Podczas przekazania transportu wiceszef MSZ Paweł Jabłoński podkreślił, że to kolejna akcja solidarnościowa zainicjowana przez resort spraw zagranicznych wobec kraju, który znalazł się w nagłej potrzebie.

„Polacy pamiętają jeszcze powódź stulecia, która nawiedziła nasz kraj w 1997 roku powodując ogromne zniszczenia i śmierć kilkudziesięciu osób. Polska pomoc jest gestem solidarności z Sudańczykami w tym trudnym dla nich okresie” – powiedział Paweł Jabłoński.

Akcję – jak poinformował wiceszef MSZ – wsparła Agencja Rezerw Materiałowych i Polfa Tarchomin.

W ramach pomocy humanitarnej Polska w czasie pandemii wspierała m.in. Liban po wybuchu w bejruckim porcie, organizowano wyjazdy zespołów lekarzy, pielęgniarzy i ratowników medycznych Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej do Włoch, USA, Kirgistanu, Tadżykistanu i Etiopii. Ponadto na Białoruś, Ukrainę i do Mołdawii wysyłane były transporty sprzętu medycznego.

PAP

drukuj