fot. wikipedia

Wysłannik UE jedzie do Sudanu Płd.

Wysłannik szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton uda się do Sudanu Południowego, by pomóc w znalezieniu politycznego rozwiązania w konflikcie etnicznym i współpracować z sąsiednimi krajami – poinformowała w środę Komisja Europejska.

„Niezbędne jest, by wszyscy przywódcy polityczni natychmiast zaangażowali się w dialog polityczny” – oświadczyła rzeczniczka Ashton Maja Kocijanczicz. Poinformowała, że Ashton poprosiła specjalnego przedstawiciela UE Alexa Rondosa, by natychmiast udał się do regionu i nawiązał bezpośrednią współpracę z krajami, które związane są z konfliktem i organizacjami działającymi w terenie.

We wtorek Rada Bezpieczeństwa ONZ zatwierdziła plan niemal dwukrotnego i jak najszybszego zwiększenia sił pokojowych w Sudanie Południowym dla ochrony cywilów przed przemocą.

W stolicy Dżubie doszło 15 grudnia do aktów przemocy, które rozszerzyły się na regiony wydobycia ropy naftowej i inne tereny, dzieląc powstałe dwa lata temu państwo wzdłuż granic stref etnicznych. Około 50 tys. cywilów napłynęło do baz ONZ w poszukiwaniu schronienia.

Konflikt między zwolennikami prezydenta Salvy Kiira z plemienia Dinka i stronnikami byłego wiceprezydenta Rieka Machara z plemienia Nuer już pochłonął kilka tysięcy ofiar – ogłosiło ONZ, informując o odnalezieniu masowych grobów.

PAP

drukuj