Miliony Sudańczyków potrzebują pomocy humanitarnej

Prawie 7 milionów Sudańczyków potrzebuje pomocy humanitarnej wraz z pogarszającym się konfliktem w Darfurze i napływem uchodźców z Sudanu Południowego – alarmuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Wśród najbardziej potrzebujących są dzieci. W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba potrzebujących natychmiastowego wsparcia wzrastała o prawie milion osób.

Plan pomocy humanitarnej dla Sudanu został zrewidowany ze względu na pogarszającą się sytuację w Darfurze, napływ nowych uchodźców z Sudanu Południowego, a także poważny kryzys niedożywienia – powiedział oenzetowski koordynator ds. Sudanu Ali al-Za´tari.

Przypomina on, że trwający od jedenastu lat konflikt w Darfurze w tym roku naznaczony jest wyjątkowo krwawą przemocą, przed którą uciekły kolejne setki tysięcy uchodźców. Do tego trzeba dodać ludzi cierpiących na poważne niedożywienie, w tym zwłaszcza dzieci, które masowo z tego powodu umierają. Organizacje humanitarne pracują w niebezpiecznych warunkach, często dodatkowo komplikowanych przez złą wolę lokalnych władz.

Zmniejsza się zatem efektywność pracy tych organizacji. Z 17 tysięcy osób, które pracowały dla organizacji humanitarnych w Darfurze w 2009 r., pod koniec ubiegłego roku pozostała zaledwie jedna trzecia, głównie Sudańczycy. ONZ alarmuje, że Sudan potrzebuje pilnie prawie miliarda dolarów pomocy. Znaczna część tej kwoty przeznaczona zostanie na zakup wody, żywności i lekarstw.

 

episkopat.pl/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl