fot. PKWP

[TYLKO U NAS] Ks. Cisło: Dzięki TV Trwam i RM inicjatywy niesienia pomocy na miejscu wojny spotykają się z większym zrozumieniem

Nie ulega wątpliwości, że to m.in. przez działalność Radia Maryja i TV Trwam inicjatywy niesienia pomocy uchodźcom na miejscu wojny spotykają się z coraz większym zrozumieniem – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dyrektor polskiej sekcji Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło.

O. Tadeusz Rydzyk CSsR i media tj. Radio Maryja i TV Trwam umacniają nas w przekonaniu, że najważniejsza i najefektywniejsza pomoc dla Syryjczyków jest tam, na miejscu wojny. W TV Trwam i Radiu Maryja gościliście osoby, które przyjeżdżały z tamtych terenów i opowiadały, jak to wszystko wygląda. Inaczej patrzą osoby, które są tu, a inaczej ci, którzy tam mieszkają. Wiadomo, że część ludzi chciała wyjechać z Syrii, ale większość chce pozostać. 10 dni temu wróciliśmy z Syrii i spotkaliśmy się z sytuacjami, gdzie ludzie wracają do swoich domów, bo nie potrafili się odnaleźć w Europie – zaznaczył ks. prof. Waldemar Cisło.

Musimy pamiętać, że z Syrii wyjechali jedynie ci, którzy mieli pieniądze. Na miejscu pozostali najbiedniejsi – dodał.

Najbiedniejsi nie mieli pieniędzy na przepłynięcie przez morze, nie byli w stanie sprzedać już nic więcej. Oni teraz potrzebują tego, co pozwoli im przeżyć: żywności i leczenia. Dlatego tak wielu ludzi jest niezmiernie wdzięcznym Polakom za to, że właśnie od tej strony ich ochraniają – powiedział duchowny.

Gość „Aktualności dnia” podziękował polskim samorządom i rządowi premier Beaty Szydło za wsparcie dla krajów z Bliskiego Wschodu.

Niezwykle istotna jest kwestia odbudowy domów. Lubelszczyzna włączyła się w piękną inicjatywę wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka (więcej można przeczytać [tutaj] – https://www.radiomaryja.pl/informacje/lubelszczyzna-pomaga-ludnosci-aleppo/ – przyp. RIRM), Dolny Śląsk zakończył zbiórkę pieniędzy na otwarcie dwóch nowych oddziałów w szpitalu w Aleppo, rząd Polski przekazał pieniądze na leczenie dzieci i chorych – to tym ludziom daje poczucie bezpieczeństwa. Oni mówią: „Ktoś daleko w Polsce o nas myśli. Nie jesteśmy pozostawieni sami sobie, nie jesteśmy ofiarami wojny, na które spadają bomby, ale ktoś się o nas troszczy”. To jest dla nich bardzo ważne – podkreślił ks. prof. Waldemar Cisło.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem ks. prof. Waldemara Cisło można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj