Będą kolejne przesłuchania ws. wniosku o TS dla członków KRRiT

Troje przedstawicieli spółki Stavka, nadawcy programu TTV przesłucha sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej – poinformował jej przewodniczący Andrzej Halicki (PO). Przesłuchanie dotyczy wniosku o postawienie członków KRRiT przed Trybunałem Stanu. 

Przedstawiciele spółki zostaną przesłuchani w charakterze świadków.

Spółka Stavka, wraz z trzema innymi nadawcami, otrzymała w 2011 r. koncesję na nadawanie na ogólnodostępnym, pierwszym multipleksie cyfrowym (MUX 1). Miejsca na nim nie otrzymała startująca w konkursie zorganizowanym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji fundacja Lux Veritatis, nadawca TV Trwam. W związku z tym PiS domaga się postawienia przed Trybunałem Stanu czterech z pięciu członków KRRiT (oprócz Stefana Pastuszki) – przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka oraz Krzysztofa Lufta, Witolda Grabosia i Sławomira Rogowskiego.

Na dzisiejszym posiedzeniu podjęliśmy uchwałę o wezwaniu na przesłuchanie trojga przedstawicieli firmy Stavka w charakterze świadków – powiedział w czwartek Halicki. Sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej przesłucha świadków na najbliższym posiedzeniu. 
 – Na razie nie przewidujemy większej liczby przesłuchań – dodał przewodniczący. Komisja prowadzi postępowanie dowodowe, potem rozpocznie prace nad formułowaniem wniosków. 

Do tej pory członkowie komisji – podczas posiedzeń zamkniętych dla mediów – przesłuchali w charakterze świadka m.in. dyrektora TV Trwam, prezesa Fundacji Lux Veritatis o.  dr. Tadeusza Rydzyka CSsR. Wcześniej z komisją spotkali się także członkowie KRRiT, którzy – w ocenie PiS – powinni stanąć przed Trybunałem Stanu.

Wstępny wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności przed TS czterech członków KRRiT PiS złożyło w 2012 r. W ocenie PiS, KRRiT w trakcie procesu przyznawania koncesji, dopuściła się dyskryminacji i nierównego traktowania podmiotów. Zarzuca też członkom rady naruszenie konstytucji, ustawy o radiofonii i telewizji, kodeksu postępowania administracyjnego oraz konwencji międzynarodowych.

Fundacja o. dr Tadeusza Rydzyka CSsR była jednym z 17 nadawców startujących w konkursie na cztery wolne miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym (MUX-1); Krajowa Rada rozstrzygnęła go w kwietniu 2011 r. Wniosek Lux Veritatis został odrzucony.

Obecnie trwa konkurs na cztery miejsca na multipleksie cyfrowym, w którym także bierze udział nadawca TV Trwam, fundacja Lux Veritatis. Wyniki konkursu na ostatnie cztery miejsca na multipleksie cyfrowym znane będą w czerwcu – jak informował przewodniczący KRRiT Jan Dworak. Nowi nadawcy będą jednak mogli zacząć emisję najwcześniej za rok.

PAP/RIRM

drukuj