fot. Ks. Artur Płachno

Świadectwo musi być oparte na świadomości wiary

W święto św. Szczepana – 26 grudnia biskup drohiczyński Antoni Dydycz celebrował Eucharystię w kościele sióstr benedyktynek p.w. Wszystkich Świętych w Drohiczynie.

W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup przypomniał wielką rzeszę męczenników, którzy oddając życie za Chrystusa ukazali świadectwo całkowitego zawierzenia.

Ksiądz Biskup podkreślił również, że męczennicy byli świadomymi świadkami wiary, którą opierali na zgłębianiu jej tajemnic. Jako przykłady takiej świadomości ks. bp Antoni Dydycz przypomniał teologiczne apologie, które pozostały po męczennikach pierwszych wieków chrześcijaństwa, a także religijność unitów z Podlasia, którzy najpierw w obronie jedności Kościoła wiele wycierpieli, aż po męczeńską śmierć, a następnie, gdy zaborca pozwolił im na praktykowanie wiary jedynie w obrządku łacińskim, nie wahali się porzucić swojej obrzędowości, aby zachować jedność i prawdziwość wiary.

Pasterz Kościoła drohiczyńskiego podkreślił, że świadectwo wiary musi być oparte na jej świadomości, a nie jedynie na przywiązaniu do zwyczajów i tradycji.

Lektura Pisma Świętego, katechizmu, książek i czasopism religijnych, ukrywanych często przed prześladowcami wiary, stała się fundamentem trwania przy Chrystusie i Kościele wielu katolików w czasach zaborów i komunistycznego prześladowania.

Ksiądz Biskup zaapelował, zatem o rozwijanie świadomości wiary w obecnych czasach, przez korzystanie z literatury i mediów, aby była ona oparta na mocnych fundamentach, które pozwolą w razie konieczności, skutecznie o niej świadczyć i przekazać ją następnym pokoleniom.

RIRM/ ks. Artur Płachno

drukuj