Stowarzyszenie SBB: Nowe argumenty prawne za ustawą o przewalutowaniu kredytów frankowych

Pojawiły się nowe argumenty prawne za przyjęciem ustawy o przewalutowaniu tzw. kredytów frankowych – zwraca uwagę Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu.

Członkowie stowarzyszenia przywołują decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sporze miedzy Holandią a Słowacją. Według sędziów, postanowienia umów, na podstawie, których europejscy inwestorzy pozywają rządy innych krajów Unii Europejskiej przed sąd arbitrażowy, są niezgodne z unijnym prawem.

Dotychczas banki-matki instytucji, w których Polacy zaciągnęli kredyty w obcej walucie, groziły polskiemu rządowi arbitrażem. Zapowiadały, że w przypadku przyjęcia ustawy o przewalutowaniu kredytów, będą ubiegały się o rekompensaty.

Wyrok TSUE, w opinii SBB, zabiera korporacyjnym sądom taką możliwość – ocenia Arkadiusz Szcześniak, prezes stowarzyszenia.

– Ta decyzja Trybunału Sprawiedliwości potwierdza, iż ten sąd korporacyjny, można powiedzieć, jest niezgodny z przepisami Unii Europejskiej, czyli nie może być tak, że przykładowo bank niemiecki będzie pozywał polski rząd o to, iż rząd próbuje ustawowo rozwiązać w Polsce jakiś problem. Między innymi dot. to tzw. kredytów walutowych, gdzie rząd polski próbował przedstawić pewne projekty, a zachodnie banki zaczęły straszyć rząd i prezydenta. W tej chwili widać, że ten arbitraż nie może przynieść żadnych zysków korporacjom zachodnim, co jest – wydaje się – fundamentalną zmianą w stosunkach między Polską a korporacjami zachodnimi i pozwoli Polsce zaoszczędzić rocznie nawet do kilkudziesięciu miliardów złotych – mówi prezes stowarzyszenia SBB Arkadiusz Szcześniak.

Sprawą frankowiczów zajmuje się powołana na początku 2017 roku specjalna podkomisja powołana przy sejmowej Komisji Finansów. Obecnie znajdują się w niej cztery ustawy, które mają rozwiązać problem kredytów w obcej walucie.

Pierwszy, autorstwa Kukiz‘15, który popiera SBB, zakłada przewalutowanie kredytów. Pozostałe projekty to: zgłoszony przez Platformę Obywatelską, a także dwa prezydenckie. Jeden z nich zakłada zwrot frankowiczom części spreadów. Drugi, nowelizację ustawy o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji. Tym ostatnim, który jako jedyny został pozytywnie zaopiniowany przez rząd, podkomisja zajmie się w pierwszej kolejności.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl