W Sejmie złożono projekt ustawy delegalizujący kredyty frankowe

Do Sejmu trafił projekt ustawy delegalizujący kredyty udzielone w walutach obcych, w tym we frankach szwajcarskich. Jak informuje „Gazeta Polska Codziennie”, projekt zakłada, że banki przeliczą kredyty tak, jakby od początku były one brane w złotówkach.

Projekt jest inicjatywą osób zadłużonych we frankach. Za pośrednictwem klubu Kukiz‘15 dotknięci toksycznymi kredytami złożyli do Sejmu projekt ustawy zakazującej udzielania kredytów w obcych walutach. Dokument przewiduje także unieważnienie wszystkich umów kredytowych zawartych po 1 stycznia 2000 r. w walutach innych niż złoty i na czas dłuższy niż 5 lat.

Poseł Ireneusz Zyska z Kukiz‘15 mówi, że złożony projekt ma uzdrowić sytuację zbiorowego oszustwa, jakie dotknęło konsumentów i mikroprzedsiębiorców.

­ – Ci przedsiębiorcy na tej samej zasadzie brali kredyty. Banki namawiały, wręcz nakazywały, np.: proszę z TKD usunąć prowadzenie pewnej działalności z przeznaczeniem tylko na tą działalność, że to jest stabilny instrument finansowy, że nic się nie wydarzy, że przecież bankowi też zależy na tym, żeby państwo spłacali jednocześnie, żeby biznes był opłacalny. A w tej chwili, po 10 latach funkcjonowania, okazuje się, że banki żądają coraz większego zabezpieczenia, przejmują kolejne nieruchomości pod hipotekę, również prywatne. W dalszym ciągu jest za małe zabezpieczenie. Dalszym krokiem będzie to, że banki         będą składać wnioski o upadłość kolejnych podmiotów gospodarczych. To jest działanie na szkodę polskiej gospodarki, polskich przedsiębiorców i społeczeństwa – ocenia Ireneusz Zyska.

Według złożonego projektu kredyty byłyby przeliczane po kursie obowiązującym w dniu wypłaty pieniędzy, a raty kredytowe po kursie z dnia spłaty. Projekt ustawy ws. frankowiczów przygotowuje również Kancelaria Prezydenta.

RIRM

drukuj