(fot.PAP)

STOP umowom śmieciowym!

Młodzi związkowcy z „Sierpnia 80” oraz działacze Polskiej Partii Pracy od 2 miesięcy objeżdżają Polskę ze swoją kampanią „STOP umowom śmieciowym”. W tym tygodniu odwiedzą Rzeszów, Radom i Białystok.

„STOP umowom śmieciowym” to ogólnopolska kampania, która ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem zatrudnienia na innych zasadach, niż umowa o pracę. Mowa o cywilnoprawnych formach takich jak umowa zlecenie, umowa o dzieło, kontrakt czy fikcyjne samozatrudnienie.

Jak powiedział Patryk Kosela, rzecznik WZZ „Sierpień 80” poprzez tą kampanię, „przypominamy także politykom, że dokładnie rok temu, w czasie kampanii wyborczej bez względu na szyld partyjny obiecywali, że jak wejdą do parlamentu, to zrobią porządek z umowami śmieciowymi. Do dziś nie kiwnęli palcem. Skoro tak, to nie potrzebujemy takich polityków. Zakłamanych obłudnych posłów, senatorów czy ministrów wyrzucimy na śmietnik historii wraz z umowami śmieciowymi”.

W stolicy Podkarpacia, w Rzeszowie organizatorzy zwracali uwagę m.in. na niebezpieczeństwo zatrudniania maszynistów na tzw. umowach śmieciowych. Niebezpieczeństwo to wynika głównie z tego, że maszynistę, który pracuje na podstawie zlecenia czy samozatrudnienia nie obowiązuje czas pracy. Jednak w konsekwencji musi pracować jak najwięcej, aby móc zarobić na opłaty w zakresie ubezpieczenia emerytalnego i zdrowotnego – wskazują organizatorzy kampanii.

Kampania „STOP umowom śmieciowym!” trwa od 3 lipca. Akcje w jej ramach odbyły się™ już w: Tychach, Opolu, Krakowie, Łodzi, Kielcach, Lublinie, Szczecinie, Bydgoszczy, Olsztynie, Wałbrzychu, Zielonej Górze, Poznaniu i Gdańsku.

 RIRM

drukuj