fot. Autorstwa PGEGiEK - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83356964

Stabilizacja w Elektrowni Bełchatów

Wszystkie bloki Elektrowni Bełchatów zostały już uruchomione.  Elektrownia pracuje z pełną mocą,  o czym poinformowała Polska Grupa Węglowa. Poniedziałkowa awaria nie doprowadziła do ograniczeń dla odbiorców.  

Elektrownia Bełchatów to największy dostawca energii elektrycznej w Polsce. Odpowiada za 20 proc. dostaw krajowej energii. Awaria, do której doszło w poniedziałek, spowodowała wyłączenie 10 z 11 bloków energetycznych. [czytaj więcej]

– Do końca nie wiadomo, co się wydarzyło. Drobna awaria stacji elektroenergetycznej spowodowała odłączenie elektrowni, elektrownia nie została zniszczona, tylko została odłączona. To spowodowało brak energii elektrycznej i groziło dużymi konsekwencjami, groziło załamaniem systemu – powiedział prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej.

Do tego jednak nie doszło – mówi prof. Władysław Mielczarski, który podkreślił, że w głównej mierze uratowały nas elektrownie węglowe. Pomogła także energia importowana przede wszystkim od Czechów i Słowaków.

– Zabrakło 3,7 tys.  MW z tego jeden tysiąc uzupełniono poprzez import, ale ponad 2,5 tysiąca uzupełniono, zwiększając produkcję w elektrowniach węglowych – wskazał prof. Władysław Mielczarski.

Dzięki tym działaniom w polskich domach dostawy prądu nie zostały przerwane. Sytuacja jest już opanowana, o czym poinformowała Polska Grupa Węglowa.

„Wszystkie bloki Elektrowni Bełchatów, które zostały wyłączone w wyniku awarii rozdzielni Polskiej Sieci Elektroenergetycznej, produkują już energię elektryczną dla milionów gospodarstw domowych. Tym samym odtworzona została pełna moc” – podaje PGE.   

https://twitter.com/Grupa_PGE/status/1394731816947433476

Cała sytuacja to sygnał ostrzegawczy w kontekście toczącej się dyskusji o transformacji energetycznej. Europejska polityka klimatyczna wymaga bowiem od nas radykalnych zmian – rezygnacji z węgla, który jest podstawą naszej energetyki.

– Jeżeli zrezygnujemy z energii, która jest niezawodna, zawsze dostępna, a oprzemy się na odnawialnych źródłach (np. w czasie awarii ich moce były wykorzystane tylko w 5 proc.) to nie zapewnimy sobie bezpieczeństwa – zaznaczył prof. Władysław Mielczarski.

Bo – jak wskazał prof. Władysław Mielczarski – zgodnie z prawami fizyki odnawialne źródła energii nigdy nie będą gwarantowały dyspozycyjnych, trwałych dostaw energii.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl