fot. elbelchatow.pgegiek.pl

Łódzkie: para sokołów wędrownych doczekała się potomstwa

Para sokołów wędrownych z Elektrowni Bełchatów, jednych z najrzadziej występujących w Polsce ptaków drapieżnych, doczekała się kolejnego potomstwa. W tym roku przyszły na świat trzy małe pisklęta, które niedługo mają zostać zaobrączkowane.

Poinformowała o tym we wtorek rzecznik prasowy PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) Sandra Apanasionek.

Przypomniała, że ten gatunek ptaków zadomowił się w bełchatowskiej elektrowni w 2019 roku na wysokości 75 metrów. Para sokołów osiadła na galerii nawęglania jednego z 13 pracujących wówczas bloków energetycznych. W tym roku sokoły zmieniły miejsce gniazdowania, przeprowadzając się na sąsiednią galerię, gdzie wykluły się trzy młode osobniki.

„Cieszy nas, że nasze sokoły wędrowne czują się w Elektrowni Bełchatów na tyle dobrze, że kolejny raz zdecydowały się u nas powiększyć swoją sokolą rodzinę” – podkreśla prezes PGE GiEK Wioletta Czemiel-Grzybowska. Według niej, fakt, że tak wyjątkowy gatunek ptaków na dobre zadomowił się w największej polskiej elektrowni, jest potwierdzeniem, że spółka „odpowiedzialnie podchodzi do prowadzonej działalności, która zawsze realizowana jest z zachowaniem najwyższych standardów środowiskowych”.

Jak relacjonuje Sandra Apanasionek, w ubiegłym roku sokola para doczekała się jednego potomka, który został zaobrączkowany przez ornitologów ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” z Włocławka. Podkreśliła, że jeszcze w maju, tegoroczne sokole pisklęta dostaną swoje obrączki. Zwróciła uwagę, że dwa miesiące temu ornitolodzy zamontowali na dachu jednego z bloków energetycznych specjalną, komfortową budkę, która w przyszłości stanie się docelowym domem dla bełchatowskich sokołów wędrownych.

Z „powiększenia sokolej rodziny” cieszy się dyrektor Elektrowni Bełchatów Andrzej Legeżyński, który przypomniał, że jeszcze 20 lat temu ten gatunek nie występował w Polsce.

„Obecność sokołów potwierdza, że ptaki te nie są narażone na jakąkolwiek uciążliwość związaną z działalnością bełchatowskiego zakładu. Mamy nadzieję, że niebawem sokola rodzina wprowadzi się do nowego, przygotowanego miejsca, w którym będzie miała komfortowe warunki do życia i piękny widok na okolicę” – mówi.

Sandra Apanasionek poinformowała, że bełchatowskie sokoły to nie jedyne ptaki, które upodobały sobie przemysłowe obiekty Grupy PGE. Gniazda tego rzadkiego gatunku znajdują na kominach Elektrowni Dolna Odra oraz w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła. Dzięki zamontowanym kamerom można obserwować pary sokołów wędrownych na kominie elektrociepłowni w Gdyni, elektrociepłowni w Lublinie Wrotków i elektrociepłowni w Toruniu.

Według niej, obserwacja życia sokołów wędrownych cieszy się ogromną popularnością i jest okazją do rozpowszechniania wiedzy na temat prac związanych z odbudową populacji jednego z najrzadszych ptaków objętych ścisłą ochroną.

Rzeczniczka poinformowała również, że do ubiegłorocznego gniazda sokołów wędrownych z Elektrowni Bełchatów wprowadziły się pustułki.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl