fot. Autorstwa PGEGiEK - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83356964

PGE: Sytuacja w Elektrowni Bełchatów stabilizuje się, uruchomiliśmy 6 bloków energetycznych

Sytuacja w Elektrowni Bełchatów stabilizuje się, po poniedziałkowej awarii uruchomiliśmy 6 bloków energetycznych z 10 zatrzymanych – poinformowała dziś na Twitterze Polska Grupa Energetyczna.

Do awarii na stacji rozdzielczej w Rogowcu doszło w poniedziałek w godzinach popołudniowych. Doszło do zatrzymania 10 z 11 bloków elektrowni. Bez zakłóceń działał jedenasty blok, dlatego że był przyłączony do innej stacji – Trębaczew. Tego samego dnia awaria została usunięta.

Dziś na Twitterze spółka PGE podała, że sytuacja w Elektrowni Bełchatów stabilizuje się.

„Po wczorajszym zdarzeniu, spowodowanym zadziałaniem zabezpieczeń elektrycznych na stacji rozdzielczej w Rogowcu, należącej do @pse_pl nastąpiło awaryjne wyłączenie 10 bloków energetycznych w Elektrowni o łącznej mocy około 3900 MW” – napisano.

Jak przekazano, dzisiaj nastąpiło uruchomienie 6 bloków energetycznych nr 3, 4, 5, 9, 10, 11. Bez zakłóceń energię elektryczną produkuje blok o najwyższej mocy, który podłączony jest do stacji Trębaczew. Jednocześnie podkreślono, że uruchomienie jednostek wytwórczych po tak nagłym odstawieniu to ogromne wyzwanie technologiczne.

Elektrownia Bełchatów jest największym dostawcą energii elektrycznej w Polsce. Produkuje ponad 20 proc. krajowej energii. Trafia ona do 11,5 mln gospodarstw domowych. Moc pracujących na terenie elektrowni bloków wynosi 5298 MW.

PAP

drukuj