fot. PAP/Artur Reszko

Spotkanie ministrów obrony państw NATO w Ramstein

W amerykańskiej bazie w Ramstein odbywa się kolejne spotkanie grupy kontaktowej do spraw wsparcia obronnego Ukrainy. Oczekuje się podjęcia decyzji o pomocy wojskowej wartej miliardy dolarów dla Ukrainy.

Pentagon ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Nasz wschodni sąsiad otrzyma sprzęt o wartości 2,5 mld dolarów. To 30. już ogłoszony przez USA pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy od czasu napaści Rosji w ubiegłym roku. Łączna wartość sprzętu, który zobowiązali się przekazać Amerykanie, wynosi 26,7 mld dolarów.

W ramach najnowszego pakietu USA przekaże Ukrainie: „ponad 550 pojazdów, amunicję do systemów obrony powietrznej NASAMS; mobilne systemy Avenger, ponad 100 tys. amunicji artyleryjskiej różnego kalibru, rakiety przeciwradarowe HARM”.

Kanadyjska firma, która dostarcza Ukrainie pojazdy opancerzone, przygotowuje kolejne maszyny.

– Wysłaliśmy osiem pojazdów, a po tych ośmiu pojazdach otrzymaliśmy wiele zamówień. Setki pojazdów już są na ziemi, a setki kolejnych pojawią się wkrótce. W ciągu najbliższych kilku miesięcy planujemy dostarczyć dodatkowe 200 pojazdów – wskazał Roman Shimonov, dyrektor wykonawczy Roshel.

O sprzęt, który potrzebuje Ukraina, cały czas apeluje prezydent Wołodymyr Zełenski. Dziś w amerykańskiej bazie sił powietrznych Ramstein w Nadrenii-Palatynacie spotykają się ministrowie obrony kilkudziesięciu krajów.

– Oczekujemy stanowczych decyzji. Oczekujemy potężnego pakietu pomocy wojskowej ze strony USA – powiedział prezydent Ukrainy.

W Ramstein ministrowie omawiają militarne wsparcie dla Ukrainy, przede wszystkim dostawy zachodnich czołgów. Główną rolę do odegrania mają Niemcy, gdzie produkowane są czołgi Leopard 2, które Polska i Finlandia chcą przekazać Ukrainie.

– Odpowiednia koalicja partnerów właściwie już się utworzyła, a teraz tak naprawdę czekamy na decyzję jednej ze stolic europejskich, która uruchomi przygotowane łańcuchy współpracy w sprawie czołgów. Wierzę, że siła niemieckiego przywództwa pozostanie bez zmian – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy skrytykował rząd Niemiec za to, że uzależnia ewentualne dostawy Leopardów od dostaw amerykańskich Abramsów. Rzecznik Pentagonu wskazała, że obecnie „wysyłanie Abramsów na Ukrainę nie ma sensu”. Mówiła o problemach z logistyką i utrzymaniem amerykańskich maszyn”.

„Jesteście dorosłymi ludźmi. Na pewno można rozmawiać przez kolejne pół roku, ale w naszym kraju ludzie umierają codziennie. Jeśli macie czołgi Leopard, dajcie je nam. To nie jest tak, że my atakujemy, jeśli ktoś się o to martwi. Te Leopardy nie przejdą przez Rosję. My się bronimy” – podsumował Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy dodał, że kraj podejmuje „odpowiednie kroki w celu wzmocnienia jednostek w walce o Donbas”.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl