Biały Dom: w maju prezydent Trump spotka się z sojusznikami z NATO

Prezydent USA Donald Trump weźmie udział w spotkaniu z przywódcami państw członkowskich NATO pod koniec maja – podał w niedzielę Biały Dom po rozmowie telefonicznej prezydenta Trumpa z sekretarzem generalnym Paktu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem.

Obaj liderzy rozmawiali o tym, w jaki sposób zachęcić wszystkich sojuszników z NATO, aby wypełnili swe zobowiązania związane z wydatkami na obronę” – zaznaczono w komunikacie Białego Domu.

Prezydent Donald Trump zapewnił też sekretarza Stoltenberga „o zdecydowanym poparciu Stanów Zjednoczonych dla Paktu Północnoatlantyckiego”.

Jednym z tematów rozmowy były „dostępne środki pokojowego uregulowania konfliktu na wschodniej granicy Ukrainy” – zaznaczono w komunikacie.

Prezydent Donald Trump, jeszcze jako prezydent elekt, wielokrotnie podkreślał, że NATO jest „przestarzałe” i wskazywał, że nakłady finansowe Stanów Zjednoczonych są zbyt wysokie. Dawał też wielokrotnie do zrozumienia, że w razie zagrożenia Stany Zjednoczone pospieszą z pomocą państwom Europy Wschodniej tylko wtedy, jeśli ich nakłady na obronność będą wystarczająco duże, tj. ponad 2 proc. PKB.

PAP/RIRM

drukuj