Spot PKW mógł wprowadzać w błąd

Spot Państwowej Komisji Wyborczej dot. tego, jak oddać głos mógł wprowadzić wyborców w błąd. W niektórych rejonach kraju nawet 40 proc. głosów jest nieważnych. PKW odpiera zarzuty. Wyjaśnia, że wielokrotnie informowano o tym, jak głosować.

 

 

Podczas wyborów zamiast jednej karty, wyborcy otrzymali wielostronicową książeczkę. Jeżeli ktoś – sugerując się nieprecyzyjnymi wskazówkami z filmu – postawił krzyżyk na każdej stronie, to oddał nieważny głos.

Do tej pory poznaliśmy oficjalne wyniki wyborów jedynie do sejmiku opolskiego. W innych województwach trwa liczenie głosów.

Wczoraj w  związku z problemami z systemem informatycznym liczącym głosy, do dymisji podał się  Szef Krajowego Biura Wyborczego sędzia Kazimierz Czaplicki. „Sama decyzja sędziego Czaplickiego pokazuje, że w trudnej sytuacji zachował resztki honoru” – powiedziała wiceprezes PiS-u Beata Szydło. Dodała, że nie rozwiązuje to jednak problemu.

– Pan Czaplicki odchodzi od odpowiedzialności. Jest to decyzja, której oczekiwaliśmy, ale ciągle pozostaje pytanie: Jak potraktować wynik wyborów? Czy możemy być spokojni, czy też należałoby wybory powtórzyć? My się domagamy nie tylko zmiany systemu wyborczego i innej organizacji wyborów w Polsce, ale też przeprowadzenia nowych wyborów, dlatego że do wyniku obecnych na pewno nie będzie można mieć zaufania – powiedziała Poseł Beata Szydło.

W przypadku wyborów samorządowych unieważnienie i powtórzenie głosowania może dotyczyć konkretnego okręgu wyborczego, a nie całego kraju. Protesty rozstrzygają sądy okręgowe. Można je składać do właściwego sądu okręgowego w terminie 14 dni, licząc od dnia wyborów.

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl