(fot. PAP)

SP chce zniesienia immunitetów

Prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro zaapelował ponownie do szefów wszystkich ugrupowań parlamentarnych o poparcie zmian w konstytucji w celu zniesienia immunitetów.

Projekt zmiany konstytucji SP zmierza do całkowitej likwidacji immunitetów posłów, senatorów, sędziów i prokuratorów.

Lider SP akcentował, że działania wymiaru sprawiedliwości w sprawie Amber Gold uzasadniają zniesienie albo „co najmniej ograniczenie” immunitetów sędziowskich i prokuratorskich. Jak stwierdził sędziowie i prokuratorzy powinni podlegać odpowiedzialności karnej.

– W Polsce immunitety stały się symbolem bezkarności ludzi wszelkiej władzy. W naszym kraju immunitety w obszarze funkcjonowania sądów są najdalej idące i najbardziej rozbudowane w całej Europie. Kiedyś to badałem i analizowałem będąc ministrem sprawiedliwości. Nie ma uzasadnienia by te immunitety były tak szerokie. By te immunitety mogły bronić ludzi, którzy dopuszczają się czynów niegodnych, karalnych a nawet przestępstw w sytuacji gdy nie mają one żadnego związku z wykonywanym przez nich obowiązkiem orzekania w imieniu Rzeczpospolitej – powiedział poseł Zbigniew Ziobro.

Zbigniew Ziobro zapowiedział że w najbliższym czasie prześle list w tej sprawie do partyjnych liderów.

– Solidarna Polska zwróci się w sprawie zmiany konstytucji do wszystkich przedstawicieli partii politycznych, by zajęli jednoznaczne stanowisko. Przypomnę jeszcze raz, że Donald Tusk, Bronisław Komorowski głośno zapowiadali likwidację immunitetu w obszarze prawa karnego – dodaje poseł Zbigniew Ziobro.

 

RIRM

drukuj