SP proponuje zaostrzenie kar za najcięższe przestępstwa

Zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem lub zabójstwo dziecka powinno być karane wyłącznie 25 latami pozbawienia wolności albo dożywociem; gwałty muszą być traktowane jako zbrodnie – to propozycje przedstawione w niedzielę przez Solidarną Polskę. 

Lider SP Zbigniew Ziobro podkreślał podczas konferencji, że dzisiaj w Polsce nie ma bezwzględnego dożywocia. „Jest tzw. dożywocie – mimo jego orzeczenia sprawca może starać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Nawet jak działa szczególnie okrutnie, nawet jeśli morduje po raz kolejny. On może znowu wychodzić na wolność, może wychodzić na przepustki – my z tym się nie zgadzamy” – powiedział.

Proponujemy wszystkim ugrupowaniom parlamentarnym, aby zawrzeć ponadpartyjny, apolityczny kompromis: stop wobec przemocy, zero tolerancji dla morderców. Przygotujmy te zmiany. (…) Można ograniczyć w Polsce brutalną przestępczość – dodał Ziobro.

W ocenie Andrzeja Romanka (SP) „Polska jest w szponach przestępców”.

Niestety przestępcy są na wolności, a ludzie uczciwi boją się wyjść na ulicę. Boją się tego, że zostaną pobici lub zamordowani, a tak być nie może. Państwo jest w konwulsjach i trzeba temu zaradzić, inaczej to państwo umrze. Porządek i państwo prawo umiera. Solidarna Polska przygotowała rozwiązania, które mają temu zaradzić. Liczymy na ponadpartyjne porozumienie” – mówił Romanek.

SP proponuje, by zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem lub zabójstwo dziecka było karane wyłącznie 25 latami pozbawienia wolności albo dożywociem. Dziś można orzekać karę od 8 lat pozbawienia wolności. SP domaga się wprowadzenia możliwości orzekania kary dożywotniego więzienia bez prawa do warunkowego zwolnienia.

Inna z propozycji zakłada traktowania gwałtu jako zbrodni, co wykluczy możliwość stosowania warunkowego zawieszenia kary. SP chce też zaostrzenia kar za pobicie bliskie zabójstwu i rozbój.

SP jest także za wprowadzeniem reguła „trzy razy i po tobie” – kara za trzecie przestępstwo popełnione z użyciem przemocy miałaby mieć potrójną wysokość, możliwe byłoby orzeczenie dożywotniego pozbawienia wolności.

Z kolei każdy pedofil przed wyjściem z zakładu karnego musiałby być poddany badaniom, a jeżeli nadal stanowiłby zagrożenie, miałaby być izolowany w zamkniętym zakładzie leczniczy. Osoba, która choćby raz dopuściła się pedofilii miałaby całkowity zakaz wykonywania zawodu związanego z pracą z dziećmi. Prowadzony miałby być jawny rejestr pedofilii.

SP proponuje też rozszerzenie zakresu obrony koniecznej i przywrócenie sądów 24-godzinne dal chuliganów.

PAP/RIRM

drukuj