fot. PAP

Ziobro przypomina o pakiecie klimatyczno-energetycznym

Polska energetyka, oparta w 90 proc. na węglu, staje się deficytowa. Rząd Donalda Tuska nie robi nic, aby zabezpieczyć polski węgiel przed eksportem taniego węgla do UE z Rosji – powiedział Zbigniew Ziobro.

Zbigniew Ziobro, prezes SP, przypomniał dziś na konferencji prasowej zgodę premiera na zaostrzenie polityki antywęglowej, czyli pakiet klimatyczno-energetyczny.

– Konsekwencje tego najkrócej sprowadzają się do takich skutków, że polska energetyka, oparta w 90 proc. na węglu, staje się deficytowa. Zatem kopalnie i cały sens działalności górniczej również staje się deficytowy. Zyskuje na tym energetyka niemiecka, która zainwestowała miliardy euro w ostatnich latach w budowę dużych elektrowni gazowych. Dzisiaj produkcja energii elektrycznej z gazu nie opłaca się. Te elektrownie gazowe przynoszą ogromne straty, ale na skutek tych rozwiązań, na które zgodził się Donald Tusk, to się zmieni. Okaże się, że zakłady energetyczne w Polsce, elektrownie polskie oparte na węglu, będą nieopłacalne. To oznacza tak naprawdę wyrok na polski węgiel – tłumaczył Zbigniew Ziobro.

Jak oceniają związkowcy, przestój w wydobyciu to wstęp do zamykania kopalń, a w konsekwencji utraty wielu miejsc pracy i degradacji całego regionu. Związkowcy zapowiadają, że jeżeli rząd nie zareaguje na ich postulaty, 19 maja zorganizują manifestację w Warszawie.

RIRM

drukuj