W Strasburgu dyskutowano nad zmianami klimatu

Podczas sesji w Strasburgu dyskutowano na temat Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu.

W Unii Europejskiej niezwykle popularnym tematem jest sprawa redukcji CO2 oraz tzw. pakiet energetyczno – klimatyczny. W Strasburgu toczyły się dyskusje dotyczące ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu.

Prof. Mirosław Piotrowski skomentował postulat posłów, którzy domagają się zajęcia jednolitego stanowiska przez Unię Europejską podczas konferencji klimatycznej. Postulat ten jest mało realny zważywszy z jednej strony na sprzeczne konkluzje formułowane przez naukowców w tej sprawie co do faktycznego wpływu człowieka na zmiany klimatyczne oraz jego skali. Z drugiej natomiast państwa członkowskie mają w tym względzie sprzeczne interesy.

Cała europejska akcja walki z tzw. globalnym ociepleniem ogniskuje się wokół redukcji emisji dwutlenku węgla czyli CO2. Jeśli np. we Francji ok. 75 proc.  energii pochodzi z atomu, a w Polsce ponad 90 proc. energii z węgla, to w praktyce mimo szczerych chęci trudno oczekiwać jednolitego stanowiska w tej sprawie. Nawet przy założeniu poważnego wpływu człowieka na atmosferę nie można w krótkiej perspektywie czasowej domagać się poświęcenia na ołtarzu klimatycznej bitwy, gospodarek narodowych wielu krajów członkowskich Unii.

Europoseł Piotrowski dodaje, że doprowadzi to w trybie ekspresowym do podwyżki cen energii jednocześnie potęgując nastroje anty unijne.

Dawid Nahajowski /RIRM

drukuj