fot. PAP/EPA

Komisja PE odrzuciła rezolucję ws. rynku emisji CO2

Komisja PE ds. środowiska odrzuciła rezolucję ws. rynku emisji CO2. Zieloni i socjaldemokraci chcieli umieścić w niej apel o usunięcie z niego części pozwoleń na emisję, co zwiększyłoby ich cenę. Ingerencji na rynku CO2 stanowczo sprzeciwia się Polska. 

Gdyby rezolucja przeszła przez PE byłaby wskazówką dla Komisji Europejskiej, która przygotowuje trwałe środki naprawcze unijnego rynku handlu emisjami CO2 w związku z rekordowo niską ceną uprawnień na emisję CO2. Odrzucenie rezolucji to dobra wiadomość dla Polski – mówi europoseł Konrad Szymański.

Przy okazji tej rezolucji, która miała odnieść się do aktualnego stanu rynku emisji CO2 lewica wprowadziła bardzo wiele propozycji radykalnego zaostrzenia polityki klimatycznej, która już dzisiaj jest dla Polski trudna do przyjęcia, trudna do sfinansowania – to jest olbrzymie obciążenie dla Polskiej gospodarki, więc to głosowanie należy uznać za mały sukces, ale oczywiście przestrzegałbym przed zbytnim optymizmem. To jest tylko jedna z bitew; na pewno to nie jest wygrana wojna w tej sprawie – powiedział europoseł Konrad Szymański.

Rozpatrywana dziś rezolucja była nie legislacyjna, jednak jej przyjęcie byłoby politycznym wsparciem do tego, aby KE zaproponowała wiążące teksty.

– Otwierałaby drogę do różnych pomysłów na zaostrzenie polityki klimatycznej. De facto mielibyśmy do czynienia z sytuacją, w której zanim zakończy się ten pierwszy okres polityki klimatycznej przed rokiem 2020, mielibyśmy już dziś próby jej radykalnego zaostrzenia, radykalnego podniesienia kosztów dla polskich przedsiębiorstw, radykalnego uderzenia w konkurencyjność europejskiej, ale przede wszystkim polskiej gospodarki – wyjaśnił europoseł Konrad Szymański.

RIRM

drukuj