[TYLKO U NAS] W. Waszczykowski o głosowaniu opozycyjnych europosłów z Polski ws. rezolucji PE: Wstyd. To jest zachowanie antypolskie

Witold Waszykowski, europoseł i były minister spraw zagranicznych, odniósł się w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja do rezolucji Parlamentu Europejskiego odnośnie konkluzji szczytu w Brukseli.

Europarlamentarzysta PiS zauważył, że ustalenia szczytu UE nie są jednoznaczne.

– W konkluzjach szczytu brukselskiego mamy i zapisy korzystne dla Polski, i zapisy, które rodzą różne interpretacje – zwrócił uwagę polityk.

Witold Waszczykowski przedstawił, czego dotyczyła uchwalona przez Parlament Europejski rezolucja. Jak stwierdził, zawiera ona wiele elementów, które mogą niepokoić.

– Parlament Europejski dyskutował pośrednio o budżecie odbudowy. Nie decydował o tym budżecie, tylko dyskutował nad rezolucją oceniającą. Ta rezolucja zawiera wiele elementów, które nas niepokoją. Domaga się ona rozszerzenia oceny praworządności w tym duchu, że nie podlegałyby jej tylko kwestie prawne, ale też życie społeczne. Tam są też elementy polityczno-ekonomiczne, są wskazówki, aby rozszerzyć programy społeczne, aby rozszerzyć fundusze na ekologię. Niektóre być może są słuszne. Jest też oczywiście żądanie ścisłego mechanizmu, który drastycznie uzależniałby fundusze od przestrzegania tak rozumianej praworządności – mówił europoseł.

Były minister spraw zagranicznych uspokajał, że rezolucja nie jest aktem prawnym, jednak podejrzewa, że być została ona uzgodniona z określonymi partiami bądź politykami.

– To jest rezolucja, która nie ma charakteru prawnie wiążącego. To nie jest dokument prawny, to nie jest prawo europejskie. To jest opinia, która być może była inspirowana przez największe partie czy polityków największych państw po to, żeby mieć argument, aby pospiesznie pracować nad takim mechanizmem kontroli praworządności – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Witold Waszczykowski odniósł się też do opozycyjnych europosłów z Polski, którzy głosowali za rezolucją. W jego ocenie takie zachowanie jest powodem do wstydu.

– Niestety, 25 europarlamentarzystów z polskiej opozycji zagłosowało za taką rezolucją, która zmierza do tego, aby ukarać Polskę i zatrzymywać przeznaczone dla niej fundusze. Trudno powiedzieć coś więcej, jak „wstyd”. To jest zachowanie antypolskie – akcentował polityk.

Ustalenia dot. budżetu uchwalone podczas 4-dniowego szczytu UE w Brukseli zakładają, że w ramach budżetu odbudowy Polska otrzyma 160 mld euro. Niektórzy politycy UE chcą jednak uzależnić dystrybucję tych środków od niejasno zdefiniowanej praworządności.

Całą rozmowę z europosłem Witoldem Waszczykowskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [TUTAJ]

radiomaryja.pl

drukuj