fot. flickr.com

Francja: Premier zapowiada nowe środki zaradcze związane z pandemią koronawirusa

Premier Francji Jean Castex poinformował w piątek, że rząd „zdecydowanie odradza” obywatelom podróże do Katalonii, wzmocni też kontrole na lotniskach, a osoby przybywające z 16 krajów będą musiały posiadać zaświadczenia, że nie są zakażone koronawirusem.

„Zdecydowanie rekomendujemy Francuzom unikanie (podróży do Katalonii) dopóki nie poprawi się tam sytuacja sanitarna” – oznajmił premier.

„Prowadzimy rozmowy z władzami Hiszpanii i Katalonii, aby czuwały nad tym, by podróże w odwrotnym kierunku zostały ograniczone na tyle, na ile to możliwe” – dodał.

Jean Castex ogłosił nowe ograniczenia podczas wizyty w międzynarodowym podparyskim porcie lotniczym Charles de Gaulle i podkreślił, że testy na koronawirusa będą obowiązywały na wszystkich lotniskach.

Poinformował, że podróżni przybywający z 16 krajów szczególnie dotkniętych przez Covid-19, w tym z USA, Algierii i Maroka, „będą musieli posiadać testy dowodzące, że nie są nosicielami wirusa”.

„Wiemy, że w pewnych krajach nie stosuje się strategii śledzenia (kontaktów osób zakażonych) i dostęp do testów jest bardzo trudny, a więc postanowiliśmy wprowadzić ogólne testy dla przybywających” – powiedział Castex.

Dodał, że osoby zakażone będą obejmowane kwarantanną.

Od poniedziałku obowiązuje we Francji nakaz noszenia masek w zamkniętych pomieszczeniach publicznych.

Wkrótce po wystąpieniu Castexa przedstawiciel autonomicznych władz Katalonii powiedział agencji Reutera, że w regionie tym obowiązują znacznie bardziej rygorystyczne ograniczenia związane z pandemią niż w pozostałych krajach Europy, z Francją włącznie.

W Katalonii gwałtownie wzrosła jednak liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem. W czwartek premier tego regionu Quim Torra, oznajmił, że rozważa możliwość zamknięcia lokali rozrywkowych. Również w czwartek władze regionu podały, że w ciągu poprzedniej doby odnotowano tam prawie 2 tys. nowych zakażeń SARS-CoV-2.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl