fot. twitter.com/SolidarnaPL

Solidarna Polska przeciwna Funduszowi Odbudowy

Plan uruchomienia Funduszu Odbudowy może w przyszłości zagrozić suwerenności Polski i zaszkodzić gospodarce. Podkreśliła to w specjalnym stanowisku Solidarna Polska. Jednocześnie ugrupowanie ministra Zbigniewa Ziobry utrzymuje, że mimo różnicy zdań w kwestii Funduszu opowiada się za dalszym działaniem koalicji.

Stanowisko partii wchodzącej w skład Zjednoczonej Prawicy opublikowano kilka godzin po przyjęciu przez rząd ustawy ws. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych w budżecie UE.

Sprzeciw do projektu złożyli ministrowie Solidarnej Polski: Zbigniew Ziobro i Michał Wójcik. Dokumentem zajmie się teraz parlament.

Wiceprezes SP, Beata Kempa, podkreśliła, że możliwość blokowania przez UE wypłat pod pretekstem przestrzegania praworządności jest realnym narzędziem szantażowania Polski. Zastrzeżenia Solidarnej Polski budzi m.in. uwspólnotowienie długu.

– Unia mogła stworzyć Fundusz Odbudowy, który mógłby wspomagać różne kraje w trudnej popandemicznej sytuacji, ale mogło to być po pierwsze, bez elementu uwspólnotowienia długu, a więc płacenia za ewentualną niewypłacalność krajów, które będą w bardzo trudnej sytuacji przez inne kraje. Po drugie, mogło to być bez uzależniania ich od tzw. praworządności, czyli próby wywarcia wpływu na ideologiczne kwestie, które bardzo często były omawiane. My konsekwentnie stoimy na straży, że tyle Unii, ile jest zawarte w traktatach, dlatego że to całe działanie jest konstrukcją pozatraktatową – powiedziała Beata Kempa.

Z Funduszu Odbudowy Polska otrzyma około 24 mld euro w formie grantu i 34 mld euro jako pożyczkę. SP podkreśliła, iż będziemy odpowiadać za spłatę co najmniej 750 mld euro na zasadzie solidarnej odpowiedzialności.

Solidarna Polska przypomniała również, że brak ratyfikacji decyzji o zasobach własnych w budżecie UE oznaczać będzie konieczność powrotu do unijnych negocjacji.

Tymczasem rząd porozumiał się już z Lewicą. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że w Krajowym Planie Odbudowy zostaną uwzględnione jej postulaty.

RIRM

drukuj