fot. PAP/Wojciech Pacewicz

„Solidarność”: Proponowana płaca minimalna jest niedostateczna

Zaproponowana przez Radę Ministrów wysokość płacy minimalnej jest niedostateczna – ocenia „Solidarność”. Rząd chce, by w przyszłym roku była to kwota 1850 zł. Tym samym wartość płacy minimalnej wzrosłaby o sto złotych.

Związkowcy utrzymują, że wzrost wynagrodzenia w 2016 roku powinien nastąpić przynajmniej do 1880 zł. Tym bardziej, że – jak wskazuje „Solidarność” – przyszły rok będzie kolejnym, w którym wydajność pracowników rośnie szybciej niż ich wynagrodzenia.

Marek Lewandowski, rzecznik „Solidarności”, mówi, że w przyszłym roku wartość ustanowionej przez rząd płacy minimalnej straci na wartości.

– Jeśli weźmiemy pod uwagę planowany wzrost gospodarczy i planowane wzrosty wskaźników makroekonomicznych, to co będzie się działo na rynku, to ta płaca minimalna w drugiej części 2016 roku będzie już nieaktualna – będzie za niska. Dlatego wartość określona przez związki zawodowe jest wartością minimalną, o jaką powinno wzrosnąć najniższe wynagrodzenie. Proszę też pamiętać, że w polskim modelu gospodarki, w polskich realiach, wzrost płacy minimalnej jest jedynym w tej chwili, skutecznym narzędziem podnoszenia dochodów Polaków, które są znacząco zaniżone – nie tylko w stosunku do krajów starej piętnastki, ale także do wielu krajów Europy Środkowej – podkreśla Marek Lewandowski.

„Solidarność” powołuje się także na raport OECD, zgodnie z którym, przerwa między wzrostem wydajności pracy, a wzrostem płac tylko w latach 2002-12 wynosiła aż 20%.

Tymczasem głównie przez niskie płace, z Polski wyemigrowało już ponad 2 mln młodych ludzi. Nie wykluczona jest kolejna fala emigracji.

RIRM

drukuj