fot. TV Trwam News

SMS ostrzeże nas o gwałtownych burzach czy nawałnicach

Od teraz informacja np. o gwałtownych burzach czy nawałnicach dotrze do mieszkańców zagrożonego województwa. Ruszył pilotażowy program umożliwiający wysyłanie ostrzeżeń za pomocą krótkich widomości tekstowych – SMS.

W piątek porozumienie w tej sprawie podpisali przedstawiciele resortów cyfryzacji, spraw wewnętrznych, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz operatorów telekomunikacyjnych.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski wyjaśnił, że wiadomość o zagrożeniu najpierw trafi do RCB, a potem do operatorów. Następnie zostanie przesłany komunikat do wszystkich klientów znajdujących się w zasięgu ich stacji bazowych.

Gdyby coś takiego rzeczywiście miało miejsce, to obywatele otrzymają SMS-a z powiadomieniem z pewnym wyprzedzeniem. To, co w tej chwili realizujemy jest pilotażem. Pełna funkcjonalność tego systemu będzie przygotowana przez operatorów telekomunikacyjnych dopiero po wejściu w życie ustawy – wskazał Marek Zagórski.

Docelowo obszar, na którym będzie obowiązywać ostrzeżenie ma być zawężony do powiatu. Nastąpi to jednak w grudniu. Sytuację w kraju pod kątem różnego rodzaju zagrożeń monitoruje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które pełni funkcję krajowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

 

RIRM

drukuj