fot. PAP/Dominik Kulaszewicz

Rząd pomaga ofiarom nawałnic

Premier Beata Szydło zwołała dziś specjalną odprawę z ministrami dotyczącą sytuacji po nawałnicach, które w weekend przeszły przez Polskę. Po południu spotkała się z mieszkańcami powiatów, w których mieszkają poszkodowani.

W specjalnej naradzie z premier Beatą Szydło uczestniczyło kierownictwo resortów Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych I Administracji oraz resortów: rodziny, zdrowia, energii, środowiska i rolnictwa.

– Wszystkie służby są zaangażowane, w tej chwili trwa usuwanie skutków tej trąby powietrznej, która miała miejsce w nocy z piątku na sobotę. W pierwszym etapie skoncentrowaliśmy się na zabezpieczeniu zdrowia i życia ludzi, to było najważniejsze. W tej chwili trwa usuwanie skutków tych nawałnic – poinformowała Beata Szydło na dzisiejszej konferencji.

Premier zaapelowała także do samorządowców w sprawie składania wniosków o środki finansowe.

– Tutaj jest moja gorąca prośba do samorządowców, żebyście państwo jak najszybciej składali wnioski. Dzisiaj bardzo dużo jest w rękach samorządowców, bo to tam w samorządach są szacowane szkody i są przygotowywane te wnioski – po to, żeby pieniądze z budżetu państwa mogły do was trafić – apelowała premier.

Szefowa rządu przypomniała, aby w tych tragicznych dniach zjednoczyć siły i doprowadzić do naprawienia skutków nawałnic.

– Żywioł, który dokonał tych zniszczeń, był niewyobrażalny i myślę, że wszyscy jesteśmy przede wszystkim w jakiś sposób dotknięci skalą tego, co się wydarzyło. Ale musimy pamiętać o tym, że w takich sytuacjach współdziałanie i działanie wzajemne jest niezwykle istotne – zaznaczyła Beata Szydło.

Od poniedziałku trwa akcja strażaków i wojska na zaporze Mylof, która ma zapobiec przelaniu się wody i zalaniu nieodległej wsi Rytel w województwie Pomorskim. Rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku, st. kpt. Łukasz Płusa poinformował, że nie ma zagrożenia wylania rzeki Brda.

Dziś po południu na miejsce przybyli premier Beata Szydło, minister środowiska prof. Jan Szyszko oraz szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekonuje, że najbliższe dni będą spokojniejsze, nadchodzące burze nie będą tak groźne.

– Tak gwałtowne zjawiska pogodowe jak gwałtowne burze, silne porywy wiatru i opady gradu, które przeszły od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Pomorze z piątku na sobotę – w najbliższym czasie nie przewidujemy takich zjawisk – tłumaczy Maria Waliniowska, synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Około 30 tys. odbiorców nadal jest pozbawionych dostaw prądu po burzach. Z powodu ekstremalnych zjawisk pogodowych od czwartku strażacy w całym kraju interweniowali ponad 20 tys. razy. W wyniku nawałnic zginęło sześć osób, a 51 zostało rannych, w tym 12 strażaków. Silny wiatr uszkodził lub zerwał dachy z około 3 tys. budynków, w tym ponad 2 tys. mieszkalnych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekaże około 31 milionów złotych, które trafią do 6 tysięcy rodzin poszkodowanych. Oprócz 31 mln zł na usuwanie skutków nawałnic rząd przewidział także możliwość otrzymania pomocy w wysokości od 20 tys. do 100 tys. złotych na remonty domów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj