fot. Biuro Wojewody Kujawsko-Pomorskiego

Kujawsko-pomorskie: różne formy pomocy materialnej dla poszkodowanych w nawałnicach

Materiały budowlane, wyprawki szkolne, artykuły spożywcze – pomoc m.in w takiej formie trafi do osób poszkodowanych w sierpniowych nawałnicach.

Podczas konferencji w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy przedstawiciele poszczególnych instytucji oraz firm podsumowały dotychczasowe wparcie udzielone poszkodowanym.

Rząd na eliminowanie skutków nawałnic dla mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego przekazał 14 mln złotych. Dotychczas pomoc otrzymało 3,5 tys. rodzin. Kolejne decyzje w tej sprawie będą wydawane na bieżąco.

Przeszło 1 mln złotych trafi na pomoc dla uczniów uczących się w szkołach na terenie poszkodowanym – zapowiedział wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

– Oczywiście mówimy jeszcze o pomocy do 20, do 100 i do 200 tys. złotych, czyli do 20 tys. na budynki mieszkalne, do 200 tys. złotych – ta wyższa pomoc przy większych stratach również na budynki mieszkalne i do 100 tys. złotych na budynki gospodarcze. To jest ta nowość, wprowadzona w czwartek w ubiegłym tygodniu. Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało stosowne rozporządzenie, na podstawie którego będzie przekazana również pomoc dla uczniów uczących się w szkołach na terenie poszkodowanym. Będzie to przeszło milion złotych na terenie tych 5-7 powiatów – wyjaśnił Mikołaj Bogdanowicz.

Instytucje, które włączyły się w pomoc poszkodowanym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, to m.in. Caritas Diecezji Bydgoskiej, PGNiG, Krajowa Spółka Cukrowa oraz działająca przy niej fundacja „Pomaganie krzepi”.

Około 80 proc. wszystkich szkód wywołanych przez nawałnice znajduje się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Uszkodzonych zostało tam ponad 7 tys. budynków.

RIRM

drukuj