fot. youtube.com

SKW opublikowało film sprzed startu tupolewa do Smoleńska

Ponad dwuminutowy film z 10 kwietnia 2010 r., na którym widać m.in. parę prezydencką i ostatnie minuty przed startem rządowego tupolewa, opublikowała w niedzielę rano – w przeddzień 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej – Służba Kontrwywiadu Wojskowego.

Na filmie z kilku kamer z monitoringu wojskowego portu lotniczego Okęcie, widać przygotowany do startu samolot Tu-154M nr 101, przed którym na delegację udającą się do Smoleńska na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Widać m.in. czekających przed samolotem kapitana Arkadiusza Protasiuka i Dowódcę Sił Powietrznych gen. Andrzeja Błasika.

W około 30. sekundzie filmu widać grupę pasażerów wsiadających do samolotu, następnie – na ujęciu z kamery sprzed lotniska – widać nadjeżdżającą kolumnę z prezydencką limuzyną, która zatrzymuje się w pobliżu samolotu. Z samochodu wysiadają Lech i Maria Kaczyńscy. Meldunek przed lotem składa prezydentowi gen. Błasik, za którym stoi kpt. Protasiuk. Para prezydencka idzie po schodach; za nimi widać jeszcze jak szef ochrony prezydenta Paweł Janeczek rozgląda się wkoło, przepuszcza jeszcze kilka osób z kancelarii prezydenta i też wsiada do maszyny. Następnie samolot kołuje na pas startowy i z daleka widać jak odlatuje.

Film opisany jest jako „odnaleziony przez oficerów SKW”. Jako podkład muzyczny wykorzystano w nim ścieżkę dźwiękową autorstwa Michała Lorenca, z filmu „Różyczka”.

 

PAP/RIRM

drukuj