Szabrownicy ze Smoleńska skazani

Garnizonowy Sąd Wojskowy w Smoleńsku skazał w środę na kary od roku i ośmiu miesięcy do dwóch lat pozbawienia wolności w kolonii karnej czterech rosyjskich żołnierzy oskarżonych o kradzież pieniędzy z kart bankowych Andrzeja Przewoźnika.

W przypadku trzech oskarżonych sąd zawiesił wykonanie kar. Przewoźnik, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM), był jedną z ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154M, który rozbił się na smoleńskim lotnisku 10 kwietnia 2010 roku.

Zginęło wtedy 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński. Prokurator wojskowy żądał dla oskarżonych od 2,5 do 3 lat łagru. Wszyscy czterej skazani – Siergiej Syrow, Artur Pankratow, Jurij Sankow i Igor Pustowar – to byli żołnierze służby zasadniczej z jednostki wojskowej nr 06755 na lotnisku Siewiernyj. Byli oni wśród żołnierzy skierowanych do ochrony miejsca wypadku.

Syrow, który w ocenie prokuratury odegrał główną rolę w przestępstwie, otrzymał karę dwóch lat kolonii karnej. Pankratow, Sankow i Pustowar zostali skazani na kary od roku i ośmiu miesięcy do dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu.

PAP

drukuj