PiS: KRRiT przed Trybunał Stanu

Jeśli większość PO odrzuci projekt wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu przewodniczącego i członków KRRiT, posłowie PiS wystąpią z wnioskiem mniejszości w tej sprawie – zapowiedział poseł Andrzej Duda. 

Sprawa dotyczy nieprawidłowości przy pierwszym konkursie na miejsca na naziemnym multipleksie cyfrowym i kwestii nieprzyznania koncesji Fundacji Lux Veritatis – nadawcy TV Trwam. Wniosek PiS będzie miał charakter aktu oskarżenia – mówi poseł Andrzej Duda, z-ca przewodniczącego sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

– Niestety liczmy się z realiami – PO i jej stronnicy mają większość w tej komisji, w związku z czym najprawdopodobniej zostaniemy przegłosowani, a więc komisja przy naszym sprzeciwie najpewniej przyjmie projekt sprawozdania. My natomiast wystąpimy z wnioskiem mniejszości, który będzie zawierał konkluzję przeciwną, tzn. będzie miał formę oskarżenia i będzie zarazem wnioskiem o postawienie członków KRRiT i jej przewodniczącego przed Trybunałem Stanu. Oba te wnioski, tzn. zarówno główne sprawozdanie, jak i wniosek mniejszości, który złożymy, mam nadzieję zostaną poddane pod dyskusję i głosowanie w Sejmie  – zaznacza Andrzej Duda.

Posłowie z sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej rozpatrzą dziś projekt sprawozdania komisji z wniosku wstępnego o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunał Stanu Przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka oraz członków Rady: Witolda Grabosia, Krzysztofa Lufta i Sławomira Rogowskiego.

Posłowie PO dążą do umorzenia postępowania, są przeciwni pociągnięciu członków Rady do odpowiedzialności konstytucyjnej – dodaje poseł.

– PO rękami przewodniczącego komisji, posła Halickiego, przekazała członkom komisji projekt stanowiska, który oczywiście zmierza do umorzenia  postępowania. Chcą by członkowie KRRiT i jej przewodniczący nie zostali postawieniu przed trybunałem. Natomiast my – jako Prawo i Sprawiedliwość, jako członkowie tej komisji z ramienia PiS – nie zgadzamy się z tymi argumentami. Uważamy, że są podstawy do tego, aby ta odpowiedzialność konstytucyjna była realizowana – podkreśla Andrzej Duda.

RIRM

drukuj