fot. sxc.hu

Senat bez poprawek przyjął ustawę obniżającą wiek emerytalny

Od 1 października przyszłego roku wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn odpowiednio będzie wynosił 60 i 65 lat. Tę ustawę zatwierdził dziś Senat. Wiek emerytalny na poziomie 67 lat wprowadziła koalicja PO- PSL.

Senatorowie nie poparli wniosku mniejszości o odrzucenie ustawy w całości. Poparcie nie uzyskała też poprawka senatora Jana Rulewskiego. Chciał on, by podstawowy wiek emerytalny wynosił nadal 67 lat niezależnie od płci, ale by można było uzyskać do niej prawo w wieku 62 lat, przy stażu pracy 40 lat dla mężczyzn i 35 lat dla kobiet.

Podczas debaty w Senacie prezydencka minister Anna Surówka-Pasek podkreślała, że obniżony wiek emerytalny to uprawnienie dla Polek i Polaków, a nie obowiązek.

W związku z tym osoba, która się na to decyduje nie musi się tłumaczyć dlaczego podejmuje takie, a nie inne decyzje dotyczące swojej aktywności czy też całkowitego zaprzestania swojej aktywności zawodowej. Kwestia tego, ile osób przejdzie na emeryturę, z całym szacunkiem, ale to jest tak, jak z wróżeniem dlatego, że zakładamy, iż wszystkie osoby, które uzyskają uprawnienia, natychmiast przejdą na emeryturę. Jeżeli cały czas podkreślamy, że jest to uprawnienie, a nie obowiązek przejścia na emeryturę, to tego typu sondaży nie możemy tutaj podawać dlatego, że były by one obarczone bardzo dużym błędem – wskazała Anna Surówka-Pasek.

Docelowo zasada ta będzie dotyczyła obu systemów emerytalnych – powszechnego i rolniczego. Dla rolników do końca 2017 r. będzie możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

Ustawa obniżająca wiek emerytalny trafi teraz do prezydenta.

RIRM

drukuj