fot. flickr.com

Sejmowa podkomisja kontynuuje prace dot. handlu w niedziele

Sejmowa podkomisja stała ds. rynku pracy kontynuuje posiedzenie dotyczące handlu w niedziele. Na wczorajszym posiedzeniu został zmieniony tytuł projektu ustawy. Obywatelska propozycja „O ograniczeniu handlu w niedziele” została zamieniona na: „O ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni”.

Wcześniej pojawiła się informacja o możliwości wprowadzenia poprawki przewidującej ograniczenie handlu w drugą i czwartą niedzielę miesiąca.

Przewodniczący sejmowej podkomisji stałej ds. rynku pracy Janusz Śniadek zapewnia, że będzie dążył do ograniczenia handlu we wszystkie niedziele miesiąca.

Jestem absolutnie zwolennikiem przyjęcia tej ustawy. W tej chwili wydaje mi się, że jak najszybsze przyjęcie tej ustawy wymaga kompromisu. Jeśli skończy się to rozstrzygnięciem kompromisowym – np. druga i czwarta niedziela zostanie ograniczona – to powinien być to zaledwie pierwszy krok do tego, żeby – po pokazaniu Polakom, że „zaćmienia słońca” nie będzie, jak zapowiada to dziś Nowoczesna, opowiadając bzdury o zwolnieniach i załamaniu się sprzedaży – ograniczyć handel we wszystkie niedziele, jak proponuje Komitet Inicjatywy Ustawodawczej – mówi Janusz Śniadek.

Za wprowadzaniem etapami zakazu handlu w niedzielę opowiada się rząd w stanowisku do obywatelskiego projektu, który trafił do Sejmu w ubiegłym roku.

Projekt autorstwa komitetu inicjatywy ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ „Solidarność”, zakłada ograniczenie handlu w niedzielę w większości placówek handlowych, z pewnymi odstępstwami.

RIRM

drukuj