J. Śniadek: Do 100 tys. zł kary za łamanie zakazu handlu w niedziele

Kary za nieprzestrzeganie ograniczenia handlu w niedziele mają wynieść od 1 tys. do 100 tys. zł – powiedział PAP w piątek szef podkomisji ds. rynku pracy Janusz Śniadek. Projekt ustawy dot. handlu w niedziele zakłada, że zakaz ma obowiązywać w 1. i 3. niedzielę miesiąca.

Jak mówił Janusz Śniadek, nie wiadomo jeszcze, od jakich czynników będzie zależeć wysokość kary. Dodał, że może być ona uzależniona m.in. od „wielkości obrotów” czy „powtarzającego się wykroczenia”.

Janusz Śniadek powiedział, że ograniczenie handlu w niedziele miałoby polegać na zamknięciu sklepów wielkopowierzchniowych – marketów, sklepów sieciowych.

Wydaje się, że powoli kształt tej ustawy zbliża się w takim kierunku” – dodał.

Podkreślił, że doprecyzowania wymagają ograniczenia dotyczące e-handlu.

To jest rzecz, nad którą trzeba się będzie jeszcze bardzo mocno pochylić” – wskazał szef podkomisji ds. rynku pracy.

Według polityka, problemem pozostaje także liczba niedziel, w które miałoby obowiązywać ograniczenie.

Wyjściowo autorzy tego obywatelskiego projektu zakładali zakaz handlu w niedziele w ogóle z pewnymi wyłączeniami” – przypominał Janusz Śniadek.

Poseł PiS poinformował, że po ostatnich zmianach w projekcie – wprowadzonych w czwartek na posiedzeniu sejmowej podkomisji – ograniczenie handlu miałoby obowiązywać w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca. To – jak mówił – znaczące zwiększenie liczby niedziel handlowych.

Jeśli chodzi o święta, to obowiązuje formuła dotychczasowa, czyli zakaz handlu” – powiedział szef podkomisji ds. rynku pracy.

Inną wprowadzoną zmianą, która budzi kontrowersje jest „wyjęcie spod tego zakazu Poczty Polskiej”. Chodzi o zarzuty o niedozwolonej pomocy publicznej.

Do momentu wejścia w życie ustawy, 1 stycznia 2018 roku, jeszcze jest cały szereg zagrożeń. Dopiero rozpoczęliśmy proces legislacyjny” – zwrócił uwagę Janusz Śniadek.

W tej ustawie wszystko się może jeszcze zdarzyć. Wiele kwestii jest otwartych, łącznie z ilością niedziel, w które ten zakaz czy ograniczenie będzie obowiązywać. Nie sposób kontrolować te wszystkie rzeczy w sposób jasny, prosty, jednym aktem prawnym. Świadomi tych zagrożeń, nanieśliśmy pewne poprawki w taki sposób, aby nie wprowadzić obowiązku notyfikacji tej ustawy w Unii Europejskiej” – tłumaczył szef podkomisji ds. rynku pracy.

Pierwotna wersja obywatelskiego projektu ustawy o zakazie handlu w niedziele trafiła do Sejmu jesienią zeszłego roku. Projekt autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ „Solidarność”, zakłada ograniczenie handlu w niedzielę w większości placówek handlowych, z pewnymi odstępstwami. Miałyby one dotyczyć m.in. niedziel przedświątecznych, a także np. stacji benzynowych (z pewnymi obostrzeniami), sklepików z pamiątkami.

Wicepremier Mateusz Morawiecki pytany w czwartek rano o wpływ na gospodarkę wprowadzenia w życie ustawy dotyczącej zakazu handlu w niedziele, powiedział: „Obciążenia dla gospodarki mogą być bardzo niewielkie w rozumieniu jakiegoś ubytku (…). Tutaj te obliczenia oscylują od zera wpływu na gospodarkę do minus 0,3. O faktycznym wpływie tej ustawy na gospodarkę przekonamy się pewnie po wdrożeniu”.

Zdaniem wicepremiera, wprowadzenie zakazu handlu w niedziele to „raczej jakaś zmiana społeczna bardziej niż gospodarcza”.

Projekt autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ „Solidarność”, zakłada ograniczenie handlu w niedziele w większości placówek handlowych, z pewnymi odstępstwami. Miałyby one dotyczyć m.in. niedziel przedświątecznych, a także np. stacji benzynowych (z pewnymi obostrzeniami), sklepików z pamiątkami.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl