Ukraina: wysocy urzędnicy ministerstwa obrony zatrzymani za korupcję

Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) zatrzymało wiceministra obrony i dyrektora ds. zakupów tego resortu za udział w układzie korupcyjnym, wskutek czego skarb państwa stracił 149 mln hrywien, czyli równowartość ponad 20 mln złotych.

Zatrzymani to generał Ihor Pawłowski i dyrektor Wołodymyr Hułewycz. Ukraińskie media donoszą dzisiaj, że ich partnerzy z prywatnej firmy, która uczestniczyła w tym procederze, zbiegli z kraju.

NABU poinformowało, że do korupcji doszło przy zakupach paliwa dla armii. Zatrzymani współpracowali z firmą, która zwyciężyła w przetargu na jego dostawy, proponując ministerstwu obrony najniższą cenę. Po wygraniu przetargu pracownicy resortu zawarli z tą firmą szereg dodatkowych umów, w wyniku czego cena paliwa zwiększyła się o 16 procent.

Szef Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej Ukrainy, Nazar Chołodnycki informował w środę, że będzie domagał się dla zatrzymanych dwóch miesięcy aresztu. Za popełnione przestępstwo grozi im wyrok od 8 do 12 lat pozbawienia wolności.

PAP/RIRM

drukuj