fot. E. Sądej/Nasz Dziennik

Sejm zajmie się dziś ustawą dot. sieci szpitali

Rząd na rozpoczynającym się właśnie posiedzeniu zajmie się m.in. ustawą o sieci szpitali. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł poinformował, że zmiany mają zapewnić lepszy dostęp do świadczeń medycznych oraz poprawić jakość usług.

Zgodnie z nowymi przepisami ponad 90. proc. środków na lecznictwo szpitalne będzie przeznaczonych na sieć szpitali. Placówki, które do niej trafią, będą finansowane ryczałtowo z budżetu państwa. Pozostałe będą mogły się ubiegać o kontrakt z płatnikiem na dawnych zasadach.

Poseł Krzysztof Ostrowski z sejmowej Komisji Zdrowia podkreślił, że jest to potrzebna zmiana, która wpłynie na całokształt reformy zdrowia w Polsce.

Od 2012 r. szpitale nie miały normalnych konkursów, a umowy były aneksowane. Teraz trzeba to jakoś przerwać. Rząd mając obawy, co do skutków normalnego konkursu, gdyż podmiotów jest za dużo na rynku, chciałby to jakoś uporządkować i wspomóc podmioty publiczne, szczególnie szpitale o podstawowym znaczeniu dla pacjentów. To jest perspektywa krótkoterminowa. Jeśli chodzi o perspektywę długofalową, to jeśli ta ustawa przejdzie, to podniesie się jakość świadczonych usług, ponieważ z tych miejsc, gdzie środki będą niewykorzystane, zostaną one przesunięte do jednostek, które leczą nowocześnie i na poziomie europejskim – wskazał poseł Krzysztof Ostrowski.

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmie się także projektem uchwały ws. przyjęcia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020.

W związku z pobytem premier Beaty Szydło w szpitalu, obrady Rady Ministrów poprowadzi dziś wicepremier Piotr Gliński.

RIRM

drukuj